SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Odvážna učiteľka prekonala aj anjelov

Odvážna učiteľka prekonala aj anjelov

Kde učiteľka základnej školy zobrala silu vykonať taký výnimočný skutok osobnej statočnosti?

 

Keď šialený strelec začal streľbu v Connecticutskej základnej škole – aby napokon zavraždil 26 detí a dospelých – odpoveďou Vicki Soto, učiteľky prvého stupňa, bol zarážajúco obetavý čin. Po započutí prvých výstreľov v susednej triede, 27-ročná učiteľka ihneď stíšila triedu a rýchlo odviedla žiakov do kabinetu. Neskôr, tvárou v tvár vrahovi a vystreleným nábojom, vlastným telom chránila deti.

 

Vicki Soto našli mŕtvu, jej telo zakrývalo malých žiakov ako ochranný štít. Všetci smútime nad touto obrovskou tragédiou. Avšak, kde táto mladá žena našla silu a odhodlanie vykonať takýto výnimočný skutok osobnej statočnosti? V živočíšnom svete je takáto oddanosť považovaná do určitého stupňa za materinský inštinkt. Medvedica bude tak zúrivo chrániť svoje medvieďatá, ako len matka môže byť vrúcne oddaná svojim deťom. Ale kde sú hranice tohto inštinktu? Môže prekonať dokonca aj ten najzákladnejší pud, pud sebazáchovy?

 

Najväčším želaním matky pre svoje dieťa je, aby vyrástlo, aby ho videla prosperovať – fyzicky, emocionálne a duchovne. S príslušným odhodlaním a sústredením matka môže dosiahnuť stupeň absolútnej oddanosti – dokonca aj na úkor svojho vlastného prospechu. Čo však robí konanie Vicki Soto tak pozoruhodným je skutočnosť, že bola schopná v sebe rozvinúť taký istý stupeň sebaobetovania sa, hoci aj pre deti, ktoré biologicky neboli jej vlastnými.

 

Žila v realite hlbokej pravdy: učiteľ je ako rodič, poverený starostlivosťou o vývoj dieťaťa, pomáhajúci pretvoriť jeho fyzickú existenciu do niečoho veľkolepejšieho.  “Životným snom Vicki bolo stať sa učiteľkou. Bolo to tým, čo milovala robiť,” povedal jej bratranec James Wiltsie. Táto mladá žena bola pripravená vzdať sa celej svojej pozemskej existencie pre vyšší princíp ochrany týchto detí.

 

 

Hlboko v srdci každý z nás chce dosiahnuť veľké veci. Všetci chceme nezištne dávať a úprimne sa starať o iných. Všetci chceme využiť svoj potenciál dobra. Jeden z mojich priateľov sa mi nedávno zveril, že uvažuje nad odkazom, ktorý by mal po sebe zanechať. Teraz, pár rokov po 50-ke, je prenasledovaný jedinou principiálnou otázkou, ktorú sa mu nedá odignorovať: Ako skutočne môžem ovplyvniť tento svet?

 

Povedal som mu, aby sa k tomu jednoducho posadil a spočítal si dôvody, kvôli ktorým by bol ochotný umrieť. Možno si aj prečítať nejaké nekrológy, aby nadobudol perspektívu vyššieho princípu života. Povedal som mu: Keď raz nájdeš dôvod tak zmysluplný, že by si sa kvôli nemu vzdal života, privedie ťa to k dôležitému a jednoznačnému záveru: Ak si ochotný kvôli niekomu umrieť, tak potom je to práve ten najvyšší princíp, podľa ktorého by si mal žiť svoj život.

 

Je niečo hlboké v duši každej ľudskej bytosti: konať dobro je pre nás tak dôležité, že sme dokonca pripravení pre to aj umrieť. Avšak stále príliš často zlyhávame pri dosahovaní týchto vyšších cieľov – pretože sme zmätení. Vicki Soto pochopila, že iba keď žijeme svoj život naplno a oddane, môžeme dosiahnuť jedinečnú silu. Obrovskou tragédiou je skutočnosť, že táto výnimočná mladá žena mala toho ešte toľko čo ponúknuť. Urobme všetko pre to, aby jej smrť nebola zbytočná.

 

Vytvorme si plán na odhalenie principiálneho zmyslu našej existencie, a potom ho uplatnime v každodennom živote. Robme to krok za krokom, aby toho na nás nebolo zrazu priveľa. Sústreďme sa na náš cieľ a nenechajme sa zmiasť. Nech nás veľký skutok lásky Vicki Soto dnes inšpiruje ku krátkemu zamysleniu: “Kvôli čomu žijem?” Nájdenie odpovede je veľká úloha. Ale neexistuje lepší spôsob ako využiť svoj čas a energiu. Pretože ak nevieme, aký vyšší cieľ sledujeme, potom žijeme ako zombie, a iba prežívame.

 

Vicki Soto prijala ponúknutú výzvu. Médiá informovali, že milovala svojich žiakov tak veľmi, že sa o nich zmieňovala ako o svojich “anjelikoch”. Pri dosahovaní najvyššieho stupňa oddanosti a zachraňovaní ich životov však Vicki Soto prekonala aj samotných anjelov.

 

(preložila Martina Pastier)


by Rabín Shraga Simmons l Dec 17, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Odvážna učiteľka prekonala aj anjelov“

Robert says:

Dec 17, 2012 9:08 PM

co uz, tomu sa povie ked niekto umrie aj ked nemusi /to je vražda/

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or