SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Obeť identifikovala vraha z múzea

Obeť identifikovala vraha z múzea

Francúzsky novinár Nicolas Henin, identifikoval Mehdiho Nemmoucha, podozrivého z vrážd štyroch ľudí v bruselskom Židovskom múzeu.

 

Francúzskeho žurnalistu mesiace držali ako rukojemníka v Sýrii. Jedným z vazniteľov bol práve vrah z Bruselu. Novinár uviedol, že militant mal sadistické potešenie z týrania rukojemníkov. Henin spresnil, že Nemmouche bol medzi jeho väzniteľmi od júla 2013 do decembra 2013. Henin opísal, že často počul, ako Nemmouche mučí Sýrčanov, ktorí boli zadržiavaní v rovnakom suteréne bývalej nemocnice. Raz ho militant udrel do tváre a potom mu ukazoval rukavice.


"Bol na ne veľmi pyšný. Povedal mi: 'Vidíš tieto motorkárske rukavice? Kúpil som si ich len kvôli tebe, aby som ťa v nich mohol udrieť do tváre. Páčili sa ti?' To symbolizuje, akú násilnú a provokačnú povahu mal Mehdi Nemmouche, čo som často videl na vlastné oči," vyhlásil Henin. Francúzsky novinár bol istý čas zadržiavaný spolu s americkými žurnalistami Jamesom Foleym a Stevenom Sotloffom, ktorým nedávno obom odrezali hlavu extrémisti z organizácie Islamský štát (IS). Henina prepustili v apríli s ďalšími francúzskymi novinármi, ktorí boli zadržiavaní od júna 2013.


Nemmouche je vo väzbe od zatknutia vo Francúzsku. Zadržali ho krátko po jeho vraždách v Bruseli v máji. Útok v Židovskom múzeu len zdôraznil obavy európskych vlád, že Európania, ktorí sa pridali k radikálnym bojovníkom v Sýrii, sa môžu vrátiť domov a útočiť. "Zdá sa nám, že neodišiel do Sýrie kvôli nejakým veľkým ideálom, ale najmä pre to, aby zanechal svoju stopu, krvavú stopu," povedal žurnalista.


Henin dodal, že Nemmoucha spoznal z video- a audiozáznamov po jeho zatknutí po bruselských vraždách. Francúzske úrady informovali, že v sýrskom regióne sa do džihádu zapojilo približne 900 ľudí z Francúzska. Niekoľko desiatok ich už zabili. Pre médiá Henin minulý mesiac povedal, že Foley musel znášať od únoscov tvrdšie zaobchádzanie pre svoje americké občianstvo, ale vždy sa správal odvážne a dôstojne.


by J.D. l Sep 8, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or