SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nórsko vráti ukradnutý Matissov obraz

Nórsko vráti ukradnutý Matissov obraz

Nórske múzeum vráti  obraz Henriho Matissa, ktorý rodina nacistu Hermanna Göringa odcudzila rodine židovského obchodníka Paula Rosenberga.

 

Obraz z roku 1937 "Žena v modrom pred kozubom" je jedným z lákadiel múzea moderného umenia Henie Onstad kunstsenter v Osle, ktoré v roku 1968 zriadili lodný magnát Niels Onstad a jeho manželka, viacnásobná olympijská šampiónka, krasokorčuliarka Sonja Henie.


Múzeum vo štvrtok vyhlásilo, že hoci dielo zakúpilo v dobre viere, "rozhodlo sa dodržať medzinárodné konvencie a vrátiť obraz Rosenbergových dedičom". Nórsko je signatárom washingtonskej konferencie z roku 1998, na ktorej sa dohodli princípy vracania umenia ulúpeného nacistami oprávneným majiteľom. Od múzeí vyžaduje, aby skontrolovali svoje zbierky a ak v nich objavia prípadné ulúpené diela, pokúsili sa zistiť ich oprávnených majiteľov.


Hodnota Matissovho obrazu sa v súčasnosti odhaduje na 20 miliónov dolárov (vyše 14,5 milióna eur). Göring ho zobral, keď Rosenberg utiekol v roku 1940 do New Yorku a predal ho parížskemu obchodníkovi s umením, ktorý bol neskôr odsúdený za obchodovanie s umením ulúpeným nacistami. Onstad obraz získal v roku 1950 od jednej francúzskej galérie, ktorá pravdepodobne o jeho pôvode nevedela.


Nórske múzeum sa začalo minulosťou obrazu zaoberať po tom, ako naň vzniesla Rosenbergova rodina v júni 2012 požiadavku. Múzeum uviedlo, že v dôsledku vyšetrovania, ktoré bolo podľa neho prvé svojho druhu v Nórsku, vyzvalo vládu, aby vytvorila výbor a splnila svoje záväzky z washingtonskej konferencie. Podobné vyšetrovania sa už vedú v USA, Holandsku i Nemecku.


by Emil Vojtánek l Mar 24, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or