SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Nenávisť voči Židom naberá na brutalite

Nenávisť voči Židom naberá na brutalite

Židovský svet dnes spomína na obete holokaustu. A ako na zavolanie Inštitút Stephena Rotha zverejnil výročnú správu za rok 2011 o antisemitizme vo svete. A aký je výsledok. Zločiny z nenávisti proti Židom v Európe, Austrálii a Kanade vzrástol

 

Správa zachytáva nárast počtu prípadov obťažovania a násilia voči Židom na celom svete, pričom za najproblematickejšie oblasti označila západnú Európu, Austráliu a Kanadu. Aj napriek znepokojivému trendu percentuálne poklesli slovné útoky a vandalizmus proti Židom v porovnaní s rokom 2010 o 27 percent. (pokles z 614 prípadov na 446).

 

Vo Veľkej Británii, Francúzsku a Kanade zaznamenali dokonca pokles celkového počtu zločinov z nenávisti. Belgicko, Austrália a Ukrajina dosiahli podobné hodnoty ako minulý rok. V Bielorusku a Litve bol trend opačný a došlo k nárastu počtu antisemitských činov.

 

Brutalita útokov na vzostupe

Výsledky v správe naznačujú, že fyzické násilie voči Židom a židovským inštitúciám je na vzostupe a eskaluje sa aj brutalita útokov. V roku 2011 bolo 42% všetkých zločinov z nenávisti voči Židom smerovaných proti jednotlivcom, 20% tvorili útoky na synagógy a 6% násilných činov sa odohralo na školách a v komunitných centrách. V 14% prípadov sa terčom vandalizmu stali židovské cintoríny a v 18% sa jednalo o ničenie súkromného majetku.

 

Výsledky sú rozdelené aj podľa spôsobu útoku – v 5% prípadov boli použité strelné zbrane, 17% útokov bolo vo forme vyhrážania sa, v 57% zločinov sa jednalo o vandalizmus a v 1% o podpaľačstvo. Inštitút na základe výsledkov zistil, že smutné prvé miesto v počte zločinov z nenávisti voči Židom za rok 2011získalo Francúzsko – 114. Za ním nasleduje Veľká Británia (105), ďalej Kanada (68), Austrália (30), Ukrajina (26), Rusko (15), USA (13), Litva (6), Argentína (5), Švajčiarsko (5), Južná Afrika (3) a zoznam uzatvára Tunisko s jedným zdokumentovaným prípadom.

 

 

Časovaná bomba zvaná Európa

Dr. Moše Kantor, ktorý správu predniesol, poznamenal, že rok 2011 bol svedkom eskalácie násilia európskych ultrapravičiarov, ktorí na šírenie svojej antisemitskej propagandy hojne využívali sociálne siete. Internetové stránky totiž šíria predstavy o údajnej „celosvetovej židovskej konšpirácii“, ktorá nesie zodpovednosť za situáciu a problémy vo svete.

 

Kantor vyslovil obavy, že „Európa je ako časovaná bomba a vlna nenávisti voči Židom, či iným menšinám, sa môže kedykoľvek prevaliť naprieč celým starým kontinentom. Boj proti antisemitizmu by mal byť úlohou každého z nás.“ Uviedol aj dve príčiny, ktoré majú podľa jeho názoru najväčší dopad na opakovanie a eskaláciu násilných činov voči Židom – situáciu na Blízkom východe a vnútorné problémy Európy.

 

Každé vyhrotenie situácie na Blízkom východe, napríklad prípadný útok Izraela na Irán, má odozvu v Európe. Mohlo by prísť k prepuknutiu násilností a útokov proti Židom v mnohých krajinách.“ Nenávisť voči židovským komunitám v Európe, dodal Kantor, vlády jednotlivých krajín neustále podceňujú. „Až 20% obyvateľov Nemecka má antisemitské postoje. V menších mestách a na vidieku je to dokonca 92% a nič sa s tým nerobí.“

 

Dr. Roni Stauber, jeden z vedúcich výskumníkov Inštitútu Stephena Rotha a jeden z autorov správy, na margo výsledkov uviedol: „Prvú z týchto správ sme vypracovali ešte v roku 2001 a držali sme sa veľmi prísnych kritérií. Striktne sme rozlišovali medzi antisemitizmom a antisionizmom. V posledných rokoch je to ale úplne nemožné. Získané dáta naznačujú, že propaganda krajnej pravice a ľavice sa zlieva dokopy. Nenávisť voči Židom a voči Izraelu začína byť jedno a to isté. Všetkých Židov považujú za akýchsi tajných vyslancov Izraela.“

 

Dobrou správou je, že sa v dokumente nenachádza záznam o fyzickom násilí o Slovensku, teda čo sa týka minulého roka. Našťastie si nemali ako prečítať internetové diskusie na našich weboch. Celú správu si môžete v anglickom jazyku prečítať TU!


Tomer Velmer a redakcia DELET l Apr 19, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
12 reakcií pre „Nenávisť voči Židom naberá na brutalite“

Peter Kováč napísal(a):

Apr 19, 2012 16:41

Súhlasím s Belom Schragge-om ako aj Igorom Ditrichom. Ohradzujem sa proti tomu, aby takáto primitívna spodina a lúza, akú tu reprezentuje Solomon hovorila za Slovensko, a teda aj v mojom mene. Rozhodne sa dištancujem od takýchto zakomplexovaných kreténov typu Solomon. Stačilo!

gewitter napísal(a):

Apr 19, 2012 16:21

Nebáť sa povedať pravdu o nelichotivom duchovnom stave súčasného Izraela neznamená ho nenávidieť a nežehnať mu pán dietrich, ale to by si musel dôsledne čítať moje príspevky a snažiť sa pri tom použiť mozog.

gewitter napísal(a):

Apr 19, 2012 16:17

Nikto nemá rád Židov ?!? No to si riadne prehnal, slováci sú vo väčšine antisemitsky naladení, ale nezanedbateľná časť obyvateľstva vyjadruje svoju podporu Izraelu a zastáva sa židov. Či stúpajúca antisemitská tendencia vo svete prinúti aj zvyšok židovského obyvateľstva vrátiť sa do vlasti, to naozaj neviem a napísal som, že je to iba môj subjektívny názor. Kiežby konečne zatočili s Iránom, ak Hospodin rozhodne, táto štvavá nenávistná diktatúra bude zlikvidovaná a či už si na to použije Izrael alebo USA, z celého srdca im želám úspech.

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 19, 2012 13:54

Solomon, daj si pozor, aby Božia päsť medzi oči netrafila práve Teba.

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 19, 2012 13:49

Oprava: v mojej odpovedi Salomonovi som skomolil Vaše meno

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 19, 2012 13:47

Vážený pán Bela Schragge, v svojom komentári Gewitterovi som v urýchlenosti trochu skomolil Vaše meno, za čo sa Vám ospravedlňujem. Máte pravdu v tom, čo ste napísali Salomonovi - pre nás slovákov, ktorí radi tieto noviny čítame, je to hanba, čo v našom mene vraj *Salomon* vypotil a tak my slováci budeme čítať tieto noviny radi nadalej, kedže Delet navzdory niektorým postihnutým prispevovateľom - či už v politickom alebo náboženskom smere - je o inom.

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 19, 2012 13:37

Gewitter, nie si náhodou schizofrenik? Ešte pár takých komentárov za Izrael a l potom pár iných komentárov proti IZidom, ktorý neprijal Jehošua za Mesiáša a potom budem istý. Nechceš sa trochu pousmiať na ľudí, ktorý neprijali Ježiša za Spasiteľa? Ak Ti ide o Izrael, tak by si sa mal potom usmievať...

Solomon napísal(a):

Apr 19, 2012 13:37

Samozrejme ze som to myslel tak, ako to napisal gewiter. Je to len vo Vasom zaujme zidia, aby ste sa vystahovali zo Slovenska prec. Musite sa vratit do zeme svojich otcov, aby ste tak pripravili podu pre konecnu fazu ludstva a konecne si mohli znova postavit svoj chram. Ved na zaklade stareho zakona, ste surovo a arogantne ukradli zem arabom a stale dookola tvrdite, ze je to Vasa zem, lebo Vam ju daroval Hospodin. Prave preto nemate co na Slovensku robit a zit. A na toto co pisu zidovski slovaci nebudem reagovat. samozrejme je tazke opustit svoj dom a vypadnut. Ale tak isto bolo tazko aj palestincanom, ked ste ich vyhanali z ich domovov, aspon to zazijete na vlastnej kozi, uprimne Vam to zelam. Ked napadnete Iran, nech da Vsemohuci Boh, aby Izrael bol zasypany raketami a neostal tam ani kamen na kameni. Je to absolutne spravodlive, nemate vo svojom okoli ziadneho priatelskeho suseda. Stale len vyryvate, provokujete, vyhrazate sa vojnou, spinavo zabijate iranskych vedcov. Tak ako napisal Grass, ste hrozba pre svetovy mier. Toto je nazor 90 percent ludi tohto sveta, nikto nema rad zidov. Preco asi? Hospodin Vam nedal ulohu aby ste sa uzavreli do seba a urobili zo zidovstva uzavrety klub, ale aby ste boli iskrou pre narody. Toto ste ale nesplnili, zabijate svojich prorokov, Vase hlupe prikazy rabinske na sabat su smiesne a falosne. Musite byt potrestany tak, aby Vas arabska past trafila rovno medzi oci...

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 19, 2012 13:25

Solomón - pýtaš sa - čo poviete moji milý slovenskí bratia. Tak odpovedám: ako slovak súhlasím s názorom pána Bela Schrugeho - Ty nemáš právo písať v mene slovákov. Si natoľko primitívny, inteligenciou zaostalý, antisemitský naladený na obraz Dolfiho, že ozaj potrebuješ návštevu psychiatra alebo aspoň katolického kňaza, ktorí by ťa z tvojej neresti hnevu mohli vyliečiť. Odporúčam Ti jedno - nepíš v mene slovákov, ak sa chceš vyhneš stresom- slovenský nacionalizmus vedie iba tam a je to Scheisse...

gewitter napísal(a):

Apr 19, 2012 12:35

Len jediný národ má Hospodina vo svojom strede - Izrael. Hospodin si ho neyvolil preto, že by bol lepší od iných, skôr naopak. Vzal tých najmenších a urobil z nich najväčších, vzal najhorších a urobil z nich najlepších, aby všetka sláva patrila Jemu. Uzatvoril s Abrahámom večnú zmluvu, ktorá má tri časti: zasľúbenie týkajúce sa zeme, národa a domu Dávidovho. Zem a národ nemožno trvalo oddeliť, patria dokopy a nikdy tomu nebude inak. Jediná cesta, kedy by mohol byť Izrael zničený je možná iba vtedy, keby zmenili svoju pozíciu nebeské telesá a boli zrušené fyzikálne zákony, ktoré patria k základom Zeme - keďže sa to nestane, Izrael zničený nebude. Jeremiáš, 31:35-37
Hospodin Izrael chráni. Môj súkromný názor, ktorý nemusí byť pravdivý je, že nárast svetového antisemitizmu možno spôsobí, že i ostatok židovstva bude nútený opustiť hosťujúce krajiny a vráti sa do zeme otcov, aby tak bola pripravená pôda pre konečnú fázu dejín a existencie sveta. Shalom Israel.

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo