SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Najväčšie židovské múzeum na svete

Najväčšie židovské múzeum na svete

V Moskve otvorili nové židovské múzeum a centrum tolerancie. Podľa všetkého je to najväčšie židovské múzeum na svete. Otvoril ho izraelský prezident Šimon Peres.

 

"Toto múzeum je najvýstižnejším vyjadrením princípov tolerancie voči človeku a jeho slobode. Tu môžeme vidieť, ako sa človek lúči so svojou minulosťou a posúva sa do budúcnosti s nádejou. Múzeum rozpovedá príbeh dvoch ideológií - komunizmu a sionizmu," povedal izraelský prezident vo svojom príhovore pri oficiálnom otvorení múzea. Peres využil príležitosť na kritiku Iránu, pričom predstaviteľov tohto stredoázijského štátu označil za "popieračov holokaustu, ktorí chcú spáchať nový holokaust".


Samotní Iránci však podľa Peresa nie sú nepriateľmi, pretože hrozba prichádza len po moci bažiacej iránskej vlády. "Tvrdia, že im náboženstvo zakazuje vývoj jadrových zbraní, ale jednako tie jadrové zbrane vyvíjajú," konštatoval Peres, ktorý pochválil Rusko za to, že sa snaží zabezpečiť, aby sa nukleárne zbrane nedostali do rúk iránskeho režimu. "Modlíme sa za to, aby ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Barack Obama nasmerovali svoje úsilie na skoncovanie s terorizmom a hrozbou vo forme krviprelievania a beznádeje pre slobodný svet," povedal Peres.


Múzeum zriadil Zväz židovských náboženských obcí v Rusku, ktorému sa podarilo v roku 2001 darom získať budovu múzea. Podľa zriaďovateľov sa inštitúcia bude snažiť prezentovať židovské kultúrne tradície a zvyky, ako aj ruskú históriu pohľadom jednej etnickej skupiny.


by J.D. l Nov 9, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or