SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

M. Douglas bojuje proti antisemitizmu

M. Douglas bojuje proti antisemitizmu

Pred cestou do Izraela herec naznačuje tri príčiny moderného antisemitizmu a vyzdvihuje francúzskeho premiéra a pápeža pre ich jasné postoje proti nemu.

 

Krátko pred tým, ako so svojou rodinou pricestuje do Izraela, aby prevzal ocenenie Genesis, slávný herec a producent Michael Douglas vyzval v nedeľu svet, aby sa vysporiadal so "šialenstvom" antisemitizmu, nazval ho "chorobou, ktorá postupuje latentne a šíri sa s každým ďalším politickým spúšťačom."

 

V svojom článku pre Los Angeles Times Douglas nedávno vylíčil antisemitský útok na svojho mladého syna, ktorý si, aj napriek nenáboženskej výchove zo strany svojich rodičov, "vyvinul hlboký vzťah k judaizmu." Toto spojenie, ako hovorí hviezdny herec, ho priviedlo k "opätovnému spojeniu s náboženstvom jeho otca", hollywoodskej legendy Kirka Douglasa.

 

V článku Douglas definuje tri príčiny opätovného výskytu antisemitizmu v dnešnej dobe. Prvou z nich, ako hovorí, je historické utiekanie sa k Židom, vždy narastajúce ešte nepriateľskejšie, kedykoľvek a kdekoľvek je ekonomika v zlom stave. “V čase, keď ľudia strádajú finančne,” Douglas píše, "niektorí si nájdu v Židoch vhodného obetného baránka, radšej ako by sa pozreli na skutočnú príčinu svojich problémov."

 

Druhou príčinou citovanou hercom je "iracionálna a nemiestna nenávisť k Izraelu." Tvrdí, že akty antisemitizmu, akými boli nedávne útoky, ktoré otriasli Európou, sú vysvetľované obviňovaním všetkých Židov pre politiku štátu. "Naozaj niekto verí, že nevinné obete v kóšer obchode v Paríži alebo na bar micva v Dánsku mali čo do činenia s izraelsko-palestínskou politikou alebo budovaním osád 2000 km ďaleko?" pýta sa.

 

A konečne,” píše Douglas, “nárast antisemitizmu možno pripísať aj narastajúcemu "extrémistickému prúdu" v rámci islamu, podporovanému šírkou dosahu internetu.” "Sme teraz svedkami zosilnených vplyvov tohto malého, radikalizovaného prvku. S internetom sa teraz jeho vírus nenávisti rýchlo šíri od národa k národu a pomáha tankovať novú európsku epidémiu antisemitizmu," hovorí.

 

Douglas končí tým, že vyzýva svetových vodcov, a to ako politických, tak aj náboženských, na riešenie tohto problému, a vyzdvihuje, okrem iných, francúzskeho premiéra Manuela Vallsa a pápeža Františka pre ich pevný postoj proti antisemitizmu.

 

"Takže toto je naša výzva v roku 2015, a každý z nás je povinný sa na nej podieľať," píše Douglas. "Pretože ak budeme konfrontovať antisemitizmus, kedykoľvek budeme jeho svedkami, ak každý z nás bude proti nemu bojovať tak individuálne, ako aj v rámci celej spoločnosti, a ak využijeme každú platformu, ktorú máme k dispozícii, aby sme ho odsúdili, môžeme zastaviť šírenie tohto šialenstva."


Martina Pastier l Mar 18, 2015 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo