SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS

Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS

Ulicami Rigy sa prešlo 2000 vojnových veteránov, príslušníkov "Lotyšskej légie" síl SS, bojujúcich v druhej svetovej vojne na strane nacistického Nemecka.

 

Podujatie, ktoré vyvrcholilo kladením kvetov pri pamätníku slobody, sprevádzala značná policajná prítomnosť v uliciach, ako aj slnečné, avšak chladné počasie. Protesty voči neoficiálnemu Dňu légií, ktorý je v zahraničí vnímaný ako velebenie národného socializmu, boli tentoraz menej intenzívne ako v predchádzajúcich rokoch. Polícia zadržala päť osôb, k väčším incidentom však nedošlo.


Ani v tomto roku nechýbali na protiakciách aktivisti hnutia Antifa vrátane členov z Nemecka. Neoficiálny Deň légií má pripomínať pamiatku 50.000 až viac ako 100.000 padlých z radov príslušníkov "Lotyšskej légie" síl SS, bojujúcich v druhej svetovej vojne na strane nacistického Nemecka proti Červenej armáde.

 

Lotyši argumentujú, že ich legionári len bránili svoju vlasť pred sovietskou armádou, ktorej postup v roku 1944 spomalili za cenu obrovských strát. Podľa historikov sa však príslušníci légie spolupodieľali aj na vojnových zločinoch nacistov vrátane masakier na bieloruskom a ruskom civilnom obyvateľstve. Pochod aj v minulosti sprevádzali protidemonštrácie, ktoré iniciovali príslušníci ruskej menšiny a židovskej komunity.


Emil Vojtánek l Mar 17, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
5 reakcií pre „Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS“

Robert napísal(a):

Apr 7, 2017 10:28

hm, máte v niečom pravdu šéfredaktorko, keď s bibim a tumpom nesúhlasíte

Robert napísal(a):

Apr 7, 2017 09:39

hm, však kto rozumný a uvážlivý súhlasí s blbosťami ktoré robí showman Trump ?

Robert napísal(a):

Mar 19, 2017 22:27

mairiam, nie každá vojna je nezmysel

mairiam napísal(a):

Mar 19, 2017 21:06

Vojny sú nezmyselné, pretože slúžia výhradne tým, ktorí ťahajú za povrázky. Umožňujú dostať sa k moci extrémistom, kreténom a zločincom.

Robert napísal(a):

Mar 17, 2017 16:32

https://www.youtube.com/watch?v=5eHpHnWAdeY - pre toto rastie nacionálny nacionalizmus, drzáň muslim v cudzej krajine, kto mu ju dal?

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo