SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS

Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS

Ulicami Rigy sa prešlo 2000 vojnových veteránov, príslušníkov "Lotyšskej légie" síl SS, bojujúcich v druhej svetovej vojne na strane nacistického Nemecka.

 

Podujatie, ktoré vyvrcholilo kladením kvetov pri pamätníku slobody, sprevádzala značná policajná prítomnosť v uliciach, ako aj slnečné, avšak chladné počasie. Protesty voči neoficiálnemu Dňu légií, ktorý je v zahraničí vnímaný ako velebenie národného socializmu, boli tentoraz menej intenzívne ako v predchádzajúcich rokoch. Polícia zadržala päť osôb, k väčším incidentom však nedošlo.


Ani v tomto roku nechýbali na protiakciách aktivisti hnutia Antifa vrátane členov z Nemecka. Neoficiálny Deň légií má pripomínať pamiatku 50.000 až viac ako 100.000 padlých z radov príslušníkov "Lotyšskej légie" síl SS, bojujúcich v druhej svetovej vojne na strane nacistického Nemecka proti Červenej armáde.

 

Lotyši argumentujú, že ich legionári len bránili svoju vlasť pred sovietskou armádou, ktorej postup v roku 1944 spomalili za cenu obrovských strát. Podľa historikov sa však príslušníci légie spolupodieľali aj na vojnových zločinoch nacistov vrátane masakier na bieloruskom a ruskom civilnom obyvateľstve. Pochod aj v minulosti sprevádzali protidemonštrácie, ktoré iniciovali príslušníci ruskej menšiny a židovskej komunity.


by Emil Vojtánek l Mar 17, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
5 Reponses to „Lotyši si opäť zaspomínali na légiu SS“

Robert says:

Apr 7, 2017 10:28 AM

hm, máte v niečom pravdu šéfredaktorko, keď s bibim a tumpom nesúhlasíte

Robert says:

Apr 7, 2017 9:39 AM

hm, však kto rozumný a uvážlivý súhlasí s blbosťami ktoré robí showman Trump ?

Robert says:

Mar 19, 2017 10:27 PM

mairiam, nie každá vojna je nezmysel

mairiam says:

Mar 19, 2017 9:06 PM

Vojny sú nezmyselné, pretože slúžia výhradne tým, ktorí ťahajú za povrázky. Umožňujú dostať sa k moci extrémistom, kreténom a zločincom.

Robert says:

Mar 17, 2017 4:32 PM

https://www.youtube.com/watch?v=5eHpHnWAdeY - pre toto rastie nacionálny nacionalizmus, drzáň muslim v cudzej krajine, kto mu ju dal?

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or