SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ľadová šou v znamení holokaustu

Ľadová šou v znamení holokaustu

Taťjana Navková, ktorá je manželkou hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, spôsobila škandál. Na šou si dala väzenskú uniformu s našitou Dávidovou hviezdou.

 

Navková spôsobila rozruch v ruskej spoločnosti svojím nedávnym vystúpením v rámci zábavnej ľadovej šou, keďže ona i jej partner mali oblečené kostýmy podobné uniformám väzňov z koncentračných táborov s našitými Dávidovými hviezdami.


Navkovej konto na sieti Instagram po jej vystúpení v páre s hercom Andrejom Burkovským zaplavili pobúrené reakcie divákov pohoršených znevažovaním pamiatky obetí holokaustu. Podľa agentúry AP reagoval aj izraelský minister kultúry Miri Regev, ktorý v rozhovore pre izraelský rozhlas uviedol, že "motívy z holokaustu nie sú (určené) pre párty, ani pre tanec či reality šou". "Ani jeden zo šiestich miliónov netancoval a koncentračný tábor nie je letným táborom," zdôraznil.


Navková sa bráni, že motívom pre vystúpenie bol jej obľúbený film Život je krásny, nakrútený podľa autobiografického románu Rubina Salmoniho – talianskeho žida a väzňa tábora Auschwitz, ktorý vo svojej autobiografickej knihe "Nakoniec som Hitlera porazil" popisoval, aj s iróniou, svoj život vo vyhladzovacom tábore.


Mnohí diváci Navkovej vystúpenie v ľadovej šou bránili. Poukazovali na to, že keď sa "na tému holokaustu nakrúcajú filmy či maľujú obrazy, prečo by táto téma nemohla byť spracovaná aj v takejto podobe". Prezidentka ruskej nadácie Holokaust Alla Gerberová poznamenala, že téma holokaustu je "natoľko bolestivá, že by sa v jej súvislosti nemali objavovať ani výsmech, ani irónia". Pripustila však, že ak je v tanci vyobrazená nezdolnosť človeka a obrana jeho dôstojnosti, potom na tanci tematicky spojenom s holokaustom "nič zlé nie je".


Choreografom vystúpenia bol ruský olympijský medailista Iľja Averbuch, ktorý má židovský pôvod. V rozhovore z roku 2012 sa priznal, že ako dieťa mával kvôli svojmu židovskému menu problémy. Za choreografiou k tancu si však stojí. "Bol to môj nápad. Už som pripravil viacero choreografií na židovské témy," dodal Averbuch, pôsobiaci aj ako hlavný producent šou Doba ľadová, v ktorej sa objavilo ono kontroverzné vystúpenie.


Vystúpenia venované téme holokaustu nie sú v športe nové. V roku 1996 francúzsky tím v synchronizovanom plávaní musel zrušiť svoj program, v ktorom stvárňoval príchod židovských žien do koncentračného tábora a ich pochod k plynovým komorám. Stalo sa tak po zásahu vtedajšieho francúzskeho ministra kultúry. Vystúpenie bolo inšpirované filmom Stevena Spielberga Schindlerov zoznam a bola v ňom použitá aj hudba z tohto filmu.


by J.D. l Dec 1, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or