SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Kubánsky súd potvrdil 15-ročný trest pre Alana Grossa

Kubánsky súd potvrdil 15-ročný trest pre Alana Grossa

Kubánsky najvyšší súd dnes potvrdil vinu a 15-ročný trest pre uväzneného dodávateľa americkej pomoci Alana Grossa za protištátnu činnosť.

 

Informovala o tom dnes kubánska vláda, ktorá tak zamietla Američanovo odvolanie. Ide o najnovší úder pre americko-kubánske vzťahy. Gross žiadal v odvolaní skrátenie alebo zrušenie trestu. Kubánsky súd oznámil, že jeho dnešné rozhodnutie je "definitívne".


Šesťdesiatdvaročného Američana zadržiavali vo väzbe na Kube 20 mesiacov od jeho zatknutia v decembri 2009. V marci ho uznali za vinného z toho, že ilegálne priniesol na Kubu internetové a satelitné komunikačné zariadenie v rámci  amerického humanitárneho programu, ktorého cieľom je podporovať politickú zmenu na ostrove s komunistickou vládou.


Rodák z amerického štátu Maryland pripustil, že pracoval na demokratizačnom programe americkej vládnej agentúry USAID, ale nemal v úmysle uškodiť kubánskej vláde. Americká vláda i Grossova rodina tvrdia, že v rámci humanitárneho projektu pracoval na zlepšení dostupnosti internetu v kubánskej židovskej komunite.

 

Podľa tamojších úradov však namiesto toho plnil úlohy Washingtonu, pričom sa prostredníctvom "kybervojny" pokúšal destabilizovať komunistický systém.


by Emil Vojtánek l Aug 8, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Kubánsky súd potvrdil 15-ročný trest pre Alana Grossa“

zoyne says:

Aug 13, 2011 5:49 PM

:)))
No, viest kybervojnu proti krajine takmer bez internetoveho pripojenia je fakt fuska... :)
Chudak Alan, dalsi co doplatil na zle US-Kubanske diplomaticke vztahy. Dufam, ze sa mu podari nejako vratit domov.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or