SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu

Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu

Rozbité sklo na uliciach pripomínalo kryštály. Podľa črepov z rozbitých výkladov a okien dostali udalosti z 9. a 10. novembra 1938 poetický názov Krištáľová noc.

 

Pred 78 rokmi v noci z 9. na 10. novembra 1938 ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Nemecka Joseph Goebbels na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove oznámil, že protižidovské odvetné výtržnosti sa začali. Konali sa na území Nemecka, Rakúska a časti Československa.

 

Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha, ktorého 9. novembra 1938 zastrelil 17-ročný poľský Žid Herschel Grynszpan. Masový protižidovský pogrom dostal názov Krištáľová noc (Kristallnacht, Crystal Night). Tieto udalosti si ľudia na svete pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu, rasizmu a antisemitizmu a pripadá na 9. novembra.

 

V dôsledku Krištáľovej noci prišlo o život 96 Židov, stovky ďalších utrpeli zranenia, vyše 1000 synagóg zhorelo, okolo 7500 židovských obchodov bolo zničených, poškodené boli cintoríny i školy a 30.000 Židov zatkli a poslali do koncentračných táborov.

 

Pritom vražda diplomata Ernsta vom Ratha bola omylom: 17-ročný Grynszpan, ktorý žil od roku 1936 v Paríži, chcel podľa neskorších vlastných vyjadrení pôvodne zabiť ríšskeho veľvyslanca. Motívom pre Grynszpanov čin bola októbrová deportácia asi 15.000 poľských Židov z Nemecka, medzi ktorými bola aj jeho rodina. Vražda sa stala zámienkou na ďalšie protižidovské akcie v Nemecku.

 

Adolf Hitler rozhodol, že pokiaľ sa výtržnosti proti Židom budú šíriť, nemajú sa proti nim podniknúť žiadne kroky. Nacisti to pochopili tak, že sa majú stať ich organizátormi, a nasledovala Krištáľová noc.


Nacistické vedenie cynicky tvrdilo, že pogrom nebol nijako zorganizovaný - samotní Židia údajne vyvolali spravodlivý hnev ľudu a využilo sa to k ďalším protižidovským opatreniam. Židia dostali príkaz odstrániť spôsobené škody a uviesť ulice do pôvodného stavu.

 

Na porade 12. novembra, ktorej predsedal blízky spolupracovník Adolfa Hitlera, zakladateľ nacistickej tajnej polície Gestapo a člen Národnej socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) Hermann Göring, nemeckí Židia dostali pokutu v sume miliardy mariek. Nacisti využili Krištáľovú noc na urýchlenú nútenú arizáciu židovského majetku.


by J.D. l Nov 10, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
20 Reponses to „Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu“

gewitter says:

Dec 3, 2017 10:17 PM

A ty si čo, bojovník za ekuméniu ? V tom prípade si hľadaj prieniky spolu s nimi, without me...

Robert says:

Dec 3, 2017 1:47 PM

gewitter, ty by si mal ako konzervatívny človek, "náboženský fundamentalista" údajný kresťan, dajme tomu si kresťan - charizmatického typu, neútočiť do spolubojovníka kokiho, ale hľadať prieniky. .. hľadať ich aj s konzervatívnym židom, ktorý je postavený v svojich zásadách za čistú, tradičnú, prirodzenú rodinu. A nie čo aj nepriamo podporovať helenistické /homosexualita, genderizmus, pedofília atd../ prvky, ktoré sa snažia preniknúť do judizmu aj do kresťanstva. :)

Robert says:

Dec 2, 2017 9:53 PM

gewitter, ale aspoň nechcú katolíci ukradnúť dieťaťu matku alebo otca, ako to chcú nejakí gender-liberáli. Nahradiť muža ženou a ženu mužom. Aby dvaja muži mali jedno dieťa. Alebo dve ženy.

gewitter says:

Nov 29, 2017 2:55 PM

Ďalší z bonbónikov "svätosti" RKC:
" Katolícka univerzita v Ružomberku v utorok poobede schválila udelenie čestného titulu Doctor honoris causa svojmu sponzorovi a podnikateľovi Milanovi Fiľovi. Známy veľkopodnikateľ a privatizér z mečiarovskej éry, nalial do Katolíckej univerzity v Ružomberku stovky tisíc eur. Renomované univerzity udeľujú čestné doktoráty celospoločensky rešpektovaným osobnostiam, ktoré sa vyznačujú vysokými intelektuálnymi, akademickými, a v neposlednom rade aj ľudskými a morálnymi kvalitami. M. Fiľo, privatizér a veľkopodnikateľ s rozporuplnou povesťou, tieto kritériá nespĺňa..."
Takto sa v tejto presvätej matke cirkvi kupujú odpustky, tituly... mamon za mamon, pätolízačstvo, hlavne aby bola spokojnosť na oboch stranách. :)

gewitter says:

Nov 20, 2017 10:28 AM

P. koki by mal byť znepokojený hlavne sám zo seba a z obhajovania kriminálnikov, ktorí si hovoria "cirkev svätá a nepoškvrnená."

Robert says:

Nov 19, 2017 1:29 PM

gewitter, a koki je znepokojený tvojou nenávisťou, fundamentalizmom a relativitovou zatvrdnutosťou.

Robert says:

Nov 19, 2017 11:45 AM

gewitter, koki nikoho takého neobhajuje, koki je znepokojený bezhlavým kapitalizmom rovnako ako bezhlavým primitívnym komunizmom alebo nacionalizmom.

gewitter says:

Nov 19, 2017 1:40 AM

Len si tu masírujte obaja svoje náboženské egá - koki, ktorý pod rúškom katolíckeho humanizmu obhajuje kriminálnikov - vrahov (inkvizíciu, križiakov), pedofilov, mamonárov, modlárov, fašistov... a relatívny žid, ktorý sa mu ospravedlňuje. Vy dvaja ste sa teda našli.

relativita says:

Nov 18, 2017 4:19 PM

Koki, pekne ste to vyjadril tym, ze '...kazdy mame nejaku vieru, nejaky svetonazor...' a hlavne tiez, ze'...ja sa nesnazim nikoho presviedcat...'. Nuz, sa opravujem a omluvam za to, ze som vas dal do 'jedneho vreca' s gewitterom. Keby sa kazdy drzal toho, aby sa nemiesal do viery druhych a nenanucoval silou mocou 'svoju' pravdu (ako napr. gewitter), by bolo o mnoho lepsie na svete. Ja osobne nikoho nenavidim, ovsem tie zlociny, ktore sa za vyse 2000 rokov, konkretne na zidoch spachali, tie ich nespocetne obete, to je do neba volajuce a bude v patricny cas Hospodinom splatene.

Koki says:

Nov 17, 2017 11:44 PM

relativita, neporozumeli sme si - ja sa nestarám o to čo o Židoch hovoria, som za to aby si hnevníci odpustili. Koho zaujímajú reči, nájde ich na internete dosť.
Aj keby ste niekdajších prenasledovateľov nenávideli až za hrob a nezabúdali na krivdy, dnes predsa žijete medzi ľuďmi ktorí s bolestnou minulosťou nič nemajú a želajú si lepší svet. Prečo by ste teda pohŕdali tými čo sú k vám slušní? Áno každý máme nejakú vieru či svetonázor, ale to by nás nemalo znepriateľovať, teda aspoň moje presvedčenie mi tak káže. Lebo Boh nechce aby sa jeho stvorenia medzi sebou nenávideli a zabíjali. Keď na mňa niekto útočí, to ma príliš neovplyvní, ctím si ho ako človeka, hoc by sa ako mýlil. No keď si hovorí kresťan, nech sa podľa toho aj správa aby nebol pokrytec. Poviem Vám, že keby Ježiš bol iba človek a zostal v hrobe, jeho učenie ma ako konvertitu nadovšetko fascinuje, je to niečo čo mi celý dovtedajší život chýbalo, a zrazu ma to naplnilo až po okraj. Ako by mohol niekto žiadať, aby som vymenil najväčší poklad za piesok? Ja sa nesnažím nikoho presvedčiť, lebo viera je určite Boží dar, len by som chcel aby sa na nás iní nedívali s predsudkami.

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or