SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu

Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu

Rozbité sklo na uliciach pripomínalo kryštály. Podľa črepov z rozbitých výkladov a okien dostali udalosti z 9. a 10. novembra 1938 poetický názov Krištáľová noc.

 

Pred 78 rokmi v noci z 9. na 10. novembra 1938 ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Nemecka Joseph Goebbels na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove oznámil, že protižidovské odvetné výtržnosti sa začali. Konali sa na území Nemecka, Rakúska a časti Československa.

 

Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha, ktorého 9. novembra 1938 zastrelil 17-ročný poľský Žid Herschel Grynszpan. Masový protižidovský pogrom dostal názov Krištáľová noc (Kristallnacht, Crystal Night). Tieto udalosti si ľudia na svete pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu, rasizmu a antisemitizmu a pripadá na 9. novembra.

 

V dôsledku Krištáľovej noci prišlo o život 96 Židov, stovky ďalších utrpeli zranenia, vyše 1000 synagóg zhorelo, okolo 7500 židovských obchodov bolo zničených, poškodené boli cintoríny i školy a 30.000 Židov zatkli a poslali do koncentračných táborov.

 

Pritom vražda diplomata Ernsta vom Ratha bola omylom: 17-ročný Grynszpan, ktorý žil od roku 1936 v Paríži, chcel podľa neskorších vlastných vyjadrení pôvodne zabiť ríšskeho veľvyslanca. Motívom pre Grynszpanov čin bola októbrová deportácia asi 15.000 poľských Židov z Nemecka, medzi ktorými bola aj jeho rodina. Vražda sa stala zámienkou na ďalšie protižidovské akcie v Nemecku.

 

Adolf Hitler rozhodol, že pokiaľ sa výtržnosti proti Židom budú šíriť, nemajú sa proti nim podniknúť žiadne kroky. Nacisti to pochopili tak, že sa majú stať ich organizátormi, a nasledovala Krištáľová noc.


Nacistické vedenie cynicky tvrdilo, že pogrom nebol nijako zorganizovaný - samotní Židia údajne vyvolali spravodlivý hnev ľudu a využilo sa to k ďalším protižidovským opatreniam. Židia dostali príkaz odstrániť spôsobené škody a uviesť ulice do pôvodného stavu.

 

Na porade 12. novembra, ktorej predsedal blízky spolupracovník Adolfa Hitlera, zakladateľ nacistickej tajnej polície Gestapo a člen Národnej socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) Hermann Göring, nemeckí Židia dostali pokutu v sume miliardy mariek. Nacisti využili Krištáľovú noc na urýchlenú nútenú arizáciu židovského majetku.


J.D. l Nov 10, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
11 reakcií pre „Krištáľová noc - len začiatok Holokaustu“

Koki napísal(a):

Nov 17, 2017 23:44

relativita, neporozumeli sme si - ja sa nestarám o to čo o Židoch hovoria, som za to aby si hnevníci odpustili. Koho zaujímajú reči, nájde ich na internete dosť.
Aj keby ste niekdajších prenasledovateľov nenávideli až za hrob a nezabúdali na krivdy, dnes predsa žijete medzi ľuďmi ktorí s bolestnou minulosťou nič nemajú a želajú si lepší svet. Prečo by ste teda pohŕdali tými čo sú k vám slušní? Áno každý máme nejakú vieru či svetonázor, ale to by nás nemalo znepriateľovať, teda aspoň moje presvedčenie mi tak káže. Lebo Boh nechce aby sa jeho stvorenia medzi sebou nenávideli a zabíjali. Keď na mňa niekto útočí, to ma príliš neovplyvní, ctím si ho ako človeka, hoc by sa ako mýlil. No keď si hovorí kresťan, nech sa podľa toho aj správa aby nebol pokrytec. Poviem Vám, že keby Ježiš bol iba človek a zostal v hrobe, jeho učenie ma ako konvertitu nadovšetko fascinuje, je to niečo čo mi celý dovtedajší život chýbalo, a zrazu ma to naplnilo až po okraj. Ako by mohol niekto žiadať, aby som vymenil najväčší poklad za piesok? Ja sa nesnažím nikoho presvedčiť, lebo viera je určite Boží dar, len by som chcel aby sa na nás iní nedívali s predsudkami.

relativita napísal(a):

Nov 17, 2017 15:41

Koki, vase 'odpustanie' mi pripomina ten stary vtip, ked pride zakaznik do obchodu a chce kupit kapestniky. Pyta sa predavaca, ze co stoji jeden kus. Ten nato, ze 2 koruny. Zakaznik: 'Ved u konkurencie za rohom stoji 1 korunu'. 'Tak preco nekupite tam?' 'Oni nemaju'. 'Nuz, ked aj ja nebudem mat, bude stat kus aj u mna 1 korunu...' Cize, Koki, lahko sa odpusta tam, kde niet za co. A to co bolo, co sa ucinilo druhym, no to nie je zaujimave, ze? No, skoda diskuzie na takychto zakladoch, ved ani nie je mozna.
V com si vsak s gewitterom mozete 'podat ruky' je ten fakt, ze si hudiete kazdy to svoje, vydavate to za absolutnu pravdu, bez kuska tolerancie. A pri tom ste to vsetko niekde vycitali, co napisali myliaci sa ludia, ved 'mylit sa je ludske...' A prenechat to Hospodinovi i ked o tom on rozhodne, ze kedy, no to teda nie!

gewitter napísal(a):

Nov 16, 2017 13:02

Tebe by za tú tvoju naivitu mali udeliť priam Nobelovu cenu p. koki. Normálne by som ti k týmto srdcervúcim náboženským tirádam zahral na husličkách, škoda, že to cez PC nejde. Otvor konečne oči a spamätaj sa, no si nimi tak zblbnutý, že v tvojom prípade je to nemožné. Máš klasickým spôsobom vygumovaný mozog, ako to býva u sektárov, je mi ťa ľúto.

Koki napísal(a):

Nov 14, 2017 20:08

Ľudia, dokedy budete v sebe živiť strach a hnev, dokedy budete spomínať na krivdy od tohoto zlého sveta? Ako by sme mohli žiť s tým, že si budeme pamätať kto komu kedy ublížili? Aj Pán zabúda na naše hriechy, keď nám odpúšťa, hlavná modlitba to dosvedčuje: "...a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom."
Neuzatvárajme sa do svojej zatrpknutosti a nenávisti, to všetko nech patrí minulosti, budúcnosť Pánom vykúpených je láska nebeská.

Koki napísal(a):

Nov 14, 2017 19:33

Gewitter, neviem či si čerpal s dôveryhodných zdrojov, ale buďme objektívni a presní - kde kedy kto koho zavraždil a hlavne či to bol skutočný katolík, patriaci do Cirkvi aj srdcom a nielen formálne, telom. To sotva.
Nazývaš sa kresťanom, ale pritom ma chceš vtiahnuť do svojej nenávisti a súdov, a kto sa ku vám nepridá, je vraj zlý alebo hlúpy. Lenže život podľa evanjelia je aj odpúšťať, nesúdiť, milovať aj nepriateľa, lebo aj to je človek, aj na ňom záleží. A nestačí len veriť v Ježiša Krista, treba Ho nasledovať.
Z Bohom, požehnanú dobrú noc +

gewitter napísal(a):

Nov 14, 2017 18:15

Mr. koki, ty mi s tou tvojou zaslepenosťou voči RKC pripadáš, ako nesvojprávny. Ak "chybami" nazývaš masové vraždenie - katolíckymi psychopatmi - židov a biblických kresťanov, tak nech ti je ten váš vymyslený katolícky pánbožko so všetkými svatými milostivý...
Obeťami katolíckych vrahov sú židia i kresťania ako Ján Hus a státisíce ďalších, ich krv ľpie dodnes na vašich pokryteckých rukách, nehovoriac o miliónoch ľudí, ktorí vďaka vašim nebiblickým náukám končia v pekle. :(
Nuž ale tuto pán relatívny od teba ďaleko neodskočí, ste rovnakí náboženskí slepci, ktorí si nevidia ďalej od nosa.

Koki napísal(a):

Nov 12, 2017 01:25

Pozrite sa na tento krátky záznam, ako sa J. Bergoglio, krátko predtým než sa stal pápežom, stretával vo svojej krajine s inak veriacimi, čím nadviazal na svojich predchodcov v čele RKC a na odkaz Druhého vat. koncilu.
https://www.youtube.com/watch?v=BkeaWNH2kCE

Koki napísal(a):

Nov 12, 2017 00:58

Ja žiaľ nepoznám vašu históriu a vy zas našu. Na internete sa ale šíria správy že Židia to a Židia ono, takže sa divím ako môžu v takejto atmosfére žiť - asi len ako uzavretá komunita.
Stručne poznám vlastne len cirkevné dejiny, mám o nich doma dve knihy. Je fakt, že je mimo môjho záujmu a nad moje sily pátrať, koho kto ako v minulosti prenasledoval, no pokiaľ mám možnosť, pričiním sa, nech sa dnes podobné nikomu nedeje. To čo sa robilo má viac spoločného s pohanstvom, než s náboženstvom. Ja neverím v kolektívnu vinu ani čo sa RKC týka. Určite že niektorí jej členovia narobili za tých 2000 rokov množstvo chýb, lebo nerešpektovali pokyny Pána, ale ja nemám chuť a ani právo takých zatracovať, radšej budem žiť tak aby sme boli chválení; ľuďom na úžitok a Bohu na radosť. Alebo mi povedzte čo by ste od katolíkov dnes očakávali, okrem toho že vás nemáme presviedčať na kresťanstvo.

relativita napísal(a):

Nov 11, 2017 19:16

Koki, neviem, ze ci sa vobec oplati vam odpovedat. Vseobecne, podla vasich doterajsich prispevkov do Deletu sa da vidiet, ze rad 'strkate hlavu do piesku' ked ide o realitu, ktora sa vas a vam podobnych dotyka. Teda co sa vasej viery tyka, nuz treba len prejst vyse 2000 rocnou historiou, ktorou je dokazane a jasne, ze kde nebola 'vyslovene proti nasiliu a nenavisti' a to konkretne, proti zidom. 'Vytahovane' spravy o prenasledovani reprezentuju stovky tisicov umucenych a zavrazdenych. Tak ked chcete vediet, dovody prenasledovania, nuz studujte historiu vasej viery. Na strane druhej, kto vam a vam podobnym kedy a kde ublizil, aby ste mu mohli odpustit?

Koki napísal(a):

Nov 11, 2017 00:30

Relativita, aj ja Vám na to môžem povedať, že papier veľa znesie. Alebo, aby sme si neostali nič dlžní, tu uvediem čo všetko zlé sa píše o Židoch?
Dnes si treba navzájom odpustiť, lebo vyťahovať správy o vzájomnom ubližovaní si nikomu nepomôže.
Mimochodom, moja viera je vyslovene proti násiliu a nenávisti, takže nerozumiem prečo vás kto prenasledoval, dôvody nepoznáme.

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo