SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Kauza Günter Grass pokračuje

Kauza Günter Grass pokračuje

Mimoriadne rozporuplné reakcie vyvolala báseň nemeckého laureáta Nobelovej ceny Güntera Grassa, v ktorej kritizuje Izrael za ohrozovanie svetového mieru.

 

Autor, ktorý v poéme upozornil, že Berlín nedávno predal Izraelu ponorku schopnú "poslať všetky bojové hlavice tam, kde sa zatiaľ nedokázala existencia jedinej jadrovej bomby", reagoval s prekvapením na kritické hlasy hovoriace dokonca v tejto súvislosti o prejave "politicky korektného antisemitizmu".


"V takejto forme som to ešte nezažil," uviedol literát v kultúrnom magazíne televíznej stanice 3sat a potvrdil, že sa cíti pranierovaný. Izraelu však podľa jeho názoru vôbec nepomôže, ak postupy a pomery, ktoré si zaslúžia kritiku, nebude nazývať tým správnym menom. Preto je pre Grassa jasné, že v žiadnom prípade nič neodvolá. "Nebudem mlčať, pretože som unavený pokrytectvom Západu," napísal Grass. "Prečo hovorím iba teraz ... že jadrová mocnosť Izrael ohrozuje už aj tak krehký svetový mier?

 

Grassove slová vyvolali nielen kritiku židovských organizácií z rôznych krajín, ale aj v autorovom rodnom Nemecku. Renomovaný izraelský autor a historik Tom Segev sa domnieva, že príčinu treba hľadať v Grassovom postavení v krajine, kde nie je významnou morálnou autoritou, takže viacerí nad jeho slovami iba pokrčili plecom. Podľa Segeva je literát v predmetnej otázke zrejme celkom nekompetentný. Nevie absolútne nič o konflikte s Iránom. Čo to vlastne má znamenať? Likvidáciu iránskeho ľudu?, pýta sa podľa agentúry DPA Tom Segev a odpovedá si, že v Izraeli ešte nikdy nikto čosi podobného nepožadoval.


Podľa historika v Izraeli priveľmi nezaujal ani fakt, že Grass prerušil mlčanie a vyjadril sa k veci osobne. V Izraeli sa vedie už dlhší čas veľmi zaujímavá a otvorená diskusia o konflikte s Iránom, vyhlásil a dodal, že v súvislosti s neustále deklarovaným zámerom iránskeho vedenia vygumovať Izrael z mapy tam jestvuje prirodzene aj strach. Günter Grass síce väčšinu kritických reakcií, ktoré ho zaskočili, považuje za neprimerané, napriek tomu však priznal, že by bolo bývalo zrejme správnejšie nehovoriť o Izraeli všeobecne, ale o súčasnej vláde tejto krajiny.

 

"Tu som sa dopustil chyby, ktorú by som nechcel zopakovať. Zásadne však platí: S nekritickým akceptovaním sa Izraelu nepomôže. Z dejín vieme, kam to vedie." Dodanie šiestej nemeckej ponorky Izraelu, na ktorú vlastne básňou reagoval, je podľa literáta "nesprávnou formou odškodnenia". Napriek tomuto priznaniu však Grass s pobúrením odmieta obvinenia z antisemitizmu. Takéto čosi môže tvrdiť iba ten, kto nemá poňatia o mojich literárnych dielach a mojom mnohokrát v živote preukázanom postoji, zdôraznil.


Na adresu novinárov, ktorí reagovali na báseň kriticky, literát konštatoval, že im chýba odvaha samostatne myslieť a vziať fakty na vedomie, preskúmať ich a prípadne ich vyvrátiť.

 

Ostrej kritike podrobil autora izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý báseň považuje za hanebné, že nemecký spisovateľ spomína Izrael súčasne s tým Iránom, ktorý popiera holokaust a hrozí likvidáciou Izraela. Báseň nie je vysvedčením pre Izrael, ale pre samotného autora, vyplynulo z Netanjahuových slov. Vo vyhlásení, ktoré zverejnila kancelária predsedu izraelskej vlády, sa súčasne pripomína, že Grass po desaťročia tajil, že v mladosti bol prísluišníkom ozbrojených nacistických jednotiek Waffen-SS. Ako je známe, Günter Grass sa ku krátkemu členstvu vo Waffen-SS vo veku 17 rokov priznal až v roku 2006 v diele Pri šúpaní cibule.


Emil Vojtánek l Apr 6, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
5 reakcií pre „Kauza Günter Grass pokračuje“

Mordechaj Sidon napísal(a):

Apr 11, 2012 02:46

kazdy, kto si dovoli kritizovat Izrael je obycajny neonacista, antiizraelista, antisionista a antisemita. a tak je to predsa spravne. ani tieto noviny nebudu kritizovat Izrael, lebo to nie je spravne. Lebo toto predsa nie su slovensko-zidovske noviny ale slovensko-izraelske noviny.

Gidon Loriot napísal(a):

Apr 9, 2012 12:29

Otázkou nie je kto koľko hrobov ma za sebou, alebo pred sebou, ale kto ostane aby veril, že sa to už nezopakuje. Popieranie tragédií, ktoré sa stali jednotlivcom alebo celým spoločenstvám vedie len k ďaľšiemu zlu. Zlo plodí zlo, dobro plodí dobro...

Trubiroch napísal(a):

Apr 9, 2012 00:36

Zamyslel som sa a nie rozmrznutý, ale rozmrazený SSman.

steel napísal(a):

Apr 7, 2012 12:03

Skús sa zamyslieť, kto podporoval tieto dúhové arabské revolučné jará.
Koľko ľudí zavraždil G. Grass na rozdiel od židovských teroristov, masových vrahov, ktorí sa následne stali izraelskými čelnými predstaviteľmi, dokonca premiérmi?
Tak kto je rozmrznutý SSman????
Židia nikdy nezniesli a neznesú kritiku, hoci pravda je do očí bijúca.

Trubiroch napísal(a):

Apr 6, 2012 21:10

Sýria občianska vojna za výdatnej pomoci Turecka. Egypt parlament plný fanatikov, Lýbia pred rozpadom, Irak a Afganistan rozparcelovaný podsvetím. A tento rozmrznutý SS man kritizuje Izrael za ohrozovanie svetového mieru.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo