SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Katar vraj vyhostil šéfa Hamasu Mišála

Katar vraj vyhostil šéfa Hamasu Mišála

Katar údajne vyhostil exilového vodcu palestínskeho militantného hnutia Hamas Chálida Mišála. Predstavitelia Hamasu to však popreli.

 

Rezort izraelskej diplomacie zverejnil vyhlásenie, v ktorom privítal "rozhodnutie Kataru vypovedať šéfa politického byra Hamasu Chálida Mišála do Turecka". Katarské úrady údajne pristúpili k tomuto kroku v dôsledku silného diplomatického tlaku Izraela.


"Očakávane, že turecká vláda bude konať zodpovedne a podobným spôsobom (ako Katar)," uvádza sa vo vyhlásení izraelského ministerstva zahraničných vecí. Činitelia Hamasu v pásme Gazy i v Katare informáciu o Mišálovom vypovedaní označili za nepravdivú a ničím nepodloženú. Exilový vodca Hamasu sa podľa nich stále nachádza v katarskej metropole Dauha.


Turecký rezort diplomacie uviedol, že nemá informácie o rozhodnutí alebo plánoch Kataru vypovedať Mišála do Turecka. Katarská vláda sa k správe nevyjadrila. Ak sa pravdivosť informácie o Mišálovom vykázaní z Kataru potvrdia, išlo by o významné diplomatické víťazstvo Izraela a prehru Hamasu. Izrael tvrdí, že správu získal zo spoľahlivých zdrojov, katarské úrady už údajne vydali príkaz na Mišálovu deportáciu.


Hnutie Hamas sa v posledných rokoch dostáva do stále väčšej diplomatickej izolácie. Oslabili ho spory s dlhoročnými regionálnymi spojencami Sýriou a Iránom i zosadenie egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího.


by Doron Keshet l Jan 8, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or