SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

John Demjanjuk – konečne pred súdom

John Demjanjuk – konečne pred súdom

Proces s Johnom Demjanjukom, ktorý čelí v Nemecku obvineniu z napomáhania k vražde v najmenej 27 900 prípadoch, čoho sa mal dopustiť v roku 1943 ako príslušník strážnej služby vo vyhladzovacom tábore Sobibor, sa v bavorskom Mníchove začne 30. novembra.

 

Rodáka z Ukrajiny deportovali po právnych ťahaniciach z USA do Nemecka. John (Ivan) Demjanjuk emigroval do Spojených štátov začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia. Tvrdil, že za vojny slúžil v sovietskej armáde a v roku 1942 sa po zadržaní Nemcami stal vojnovým zajatcom. Po vojne žil v Nemecku ako utečenec. V USA mal bydlisko naposledy v americkom štáte Ohio ako automechanik na dôchodku. Všetky obvinenia z vojnových zločinov odmietol.
Demjanjuk stratil americké občianstvo, udelené v roku 1958, po prvý raz v osemdesiatych rokoch. Následne ho vydali do Izraela, kde ho v roku 1988 odsúdili na smrť v súvislosti so zločinmi v koncentračnom tábore Treblinka, kde si podľa niekdajších väzňov vyslúžil za sadizmus prezývku Ivan Hrozný. Demjanjuk stratil americké občianstvo, udelené v roku 1958, po prvý raz v osemdesiatych rokoch. Následne ho vydali do Izraela, kde ho v roku 1988 odsúdili na smrť v súvislosti so zločinmi v koncentračnom tábore Treblinka, kde si podľa niekdajších väzňov vyslúžil za sadizmus prezývku Ivan Hrozný.


by Michael Szatmary l Nov 11, 2009 9:34 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or