SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Jadrová dohoda s Iránom ohrozuje Izrael

Jadrová dohoda s Iránom ohrozuje Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval Spojené štáty, že jadrová dohoda, o ktorej rokujú s Iránom, by mohla ohroziť existenciu štátu Izrael.

 

Netanjahu počas svojho vystúpenia na zasadaní proizraelskej lobistickej organizácie AIPAC uviedol, že je jeho morálnou povinnosťou prehovoriť o hlbokých rozporoch, ktoré v otázke iránskeho jadrového programu vládnu medzi ním a americkým prezidentom Barackom Obamom.


Pred svojím utorňajším vystúpením v americkom Kongrese izraelský premiér vyslovil obavu, že rokovania medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Teheránom o iránskom jadrovom programe umožnia Iránu stať sa štátom vlastniacim jadrovú zbraň, čo sa podľa Netanjahua nesmie stať.


"Ako izraelský premiér mám morálnu povinnosť o tých rizikách hovoriť, kým ich ešte možno odvrátiť," uviedol Netanjahu pred jasajúcimi členmi AIPAC. Izraelský premiér sa však zároveň pokúsil zmierniť napätie medzi Spojenými štátmi a Izraelom, keď povedal, že vzťahy medzi oboma krajinami sú pevnejšie ako kedykoľvek predtým a budú sa aj naďalej zlepšovať.

 


Podľa doterajšieho časového plánu chcú Irán a tzv. skupina P5+1 (päť mocností s právom veta - USA, Británia, Rusko, Čína, Francúzsko - a Nemecko) do marca uzavrieť všeobecnú rámcovú dohodu a do 30. júna aj konečnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe by Irán výmenou za uvoľnenie medzinárodných sankcií obmedzil svoj nukleárny program.


Západ tým chce zamedziť Iránu získať atómovú bombu. Netanjahu sa však obáva, že zúčastnené štáty dosiahnu dohodu, ktorá nepôjde dostatočne do hĺbky a Teheránu ponechá zadné dvierka k vlastníctvu jadrových zbraní. Počas svojho utorňajšieho vystúpenia v Kongrese chce Netanjahu využiť fakt, že veľká časť amerického Kongresu zdieľa jeho nedôveru k Iránu a rada by ďalej zvýšiť tlak na Teherán cez ešte tvrdšie sankcie.

 

(o tom, čo a kto je to AIPAC sa dozviete v Delet-e uz v stredu ráno)


by Doron Keshet l Mar 3, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or