SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Hamas bojkotuje mierové rozhovory

Hamas bojkotuje mierové rozhovory

Palestínske hnutie Hamas nesúhlasí s obnovením mierových rozhovorov medzi Izraelom a Palestínčanmi, pretože podľa neho podkopáva palestínske záujmy.

 

Uviedol to hovorca Hamasu v pásme Gazy. Sámí abú Zuhrí povedal, že rozhodnutie palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása opätovne začať rozhovory s Izraelom je "neprijateľné jednostranné rozhodnutie". "Hamas podporuje namiesto toho národnú stratégiu, dohodnutú a presadzovanú všetkými palestínskymi skupinami," povedal abú Zuhrí s tým, že "tieto absurdné rozhovory slúžia len záujmom okupácie".

 

Hamas zorganizoval v utorok demonštráciu v severnej časti pásma Gazy, na ktorej stovky jeho stúpencov kričali heslá proti Abbásovi a proti obnoveniu rokovaní s Izraelom.

 

Ďalšie kolo izraelsko-palestínskych mierových rokovaní bude v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov v Izraeli alebo na palestínskych územiach, oznámil americký minister zahraničných vecí John Kerry. Rozhovory označil za "pozitívne a konštruktívne". Vyjadril presvedčenie, že sa môže dosiahnuť mier. Pri Kerryho vyjadrení boli po jeho boku aj izraelskí a palestínski vyjednávači.

 

Šéf americkej diplomacie tiež povedal, že obe strany si stanovili za cieľ dosiahnuť mierovú dohodu do deviatich mesiacov. Otázne ale je, ako sa prípadnej dohode postaví Hamas, teda hnutie, ktorá má aj vojenskú silu a ako vidno s rozhovormi nesúhlasí. Je te teda možné, že sa mier uzavrie a deň na to, juh Izraela opäť zasypú rakety z Gazy, Hamas totiž mier akceptovať nebude. Potom už bude len na Abbásovi, ako útoky zastaví.


by Doron Keshet l Jul 31, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or