SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Frankfurt má židovského starostu!

Frankfurt má židovského starostu!

Stal sa ním 53 ročný sociálny demokrat Peter Feldmann. Vo voľbách získal 57 percent a porazil svojho rivala Borisa Rheina, ktorého podporovala aj samotná kancelárka Angela Merkel.

 

Mesto Frankfurt pritom nie je žiadna dedina, ale veľké a rušné mesto a tretím najväčším letiskom v Európe. Feldmann je pritom len druhý židovský starosta v nemeckej histórii a prvý po druhej svetovej vojne.

 

„Víťazstvo som nečakal, nikto to nemohol predvídať“, povedal nový starosta po voľbách pre nemecké médiá. Jeho pôvod, však na kampaň nemal žiadny vplyv.

 

To, že Frankfurt bude mať židovského starostu svedčí nielen o vyspelosti obyvateľov,  ale aj o liberálnosti a tolerancii. Náboženstvo nebolo počas volieb vôbec témou. Podľa Feldmanna je osobná záležitosť každého občana.

 

Pred vojnou žilo vo Frankfurte asi 30 tisíc Židov, čo z neho robilo tretie najväčšie mesto. Dnes má židovská obec asi 7 tisíc členov. A práve v tomto meste žil vôbec prvý židovský starosta Ludwig Landman, ktorý mestu šéfoval od roku 1924 do roku 1933, keď ho zosadili nacisti.


by Michael Szatmary l Mar 30, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or