SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

EÚ zaradí Hizballáh medzi teroristov

EÚ zaradí Hizballáh medzi teroristov

Európska únia je pripravená zaradiť ozbrojené krídlo libanonského Hizballáhu na svoj zoznam medzinárodných teroristických skupín.

 

Formálnu žiadosť o takýto krok podala v pondelok Veľká Británia, informovali európski diplomati. Špeciálny výbor bude podľa ich údajov o žiadosti rokovať začiatkom júna, pričom dohoda by mohla byť dosiahnutá už koncom mesiaca. Zapísanie Hizballáhu na čierny zoznam 27-členného bloku už dlho požadoval Izrael aj Spojené štáty.
V otázke však nepanovala jednoznačná zhoda. Hoci Británia bola jednoznačne za, Francúzsko a Taliansko sa pokladali skôr za váhavé. Francúzsko sa ako bývalá koloniálna mocnosť údajne obávalo destabilizácie Libanonu, kde je Hizballáh súčasťou vlády. Náladu však zmenili minuloročné útoky na izraelských turistov v Bulharsku, z ktorých Sofia obvinila militantné hnutie a zatkla na Cypre jeho údajného agenta, podozrivého z ich naplánovania.
Bojovníci Hizballáhu tiež momentálne bojujú v sýrskej občianskej vojne po boku prezidenta Baššára al-Asada, ktorého Západ obviňuje zo zločinov proti ľudskosti.

 


by J.D. l May 23, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or