SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Elie Wiesel vrátil štátne vyznamenanie

Elie Wiesel vrátil štátne vyznamenanie

Americký politický spisovateľ a humanista, laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1986 Elie Wiesel sa zriekol vysokého maďarského štátneho vyznamenania.

 

Rodák z Rumunska židovského pôvodu, ktorému v roku 2004 udelil vtedajší maďarský prezident Veľký kríž Radu Maďarskej republiky za zásluhy to oznámil písomne predsedovi maďarského parlamentu Lászlóvi Kövérovi. László Veress, šéf Kövérovej kancelárie potvrdil, že Elie Wiesel tak učinil listom zo 7. júna, na ktorý najvyšší predstaviteľ maďarského zákonodarného zboru odpovie v stredu.


Podľa informácií nol.hu sa Wieselovi nepáčila účasť predsedu maďarského parlamentu na pokuse o znovupochovanie telesných pozostatkov maďarsky píšuceho autora Józsefa Nyíröa v rumunskom Sedmohradsku. Mimoliterárne pôsobenie tohto spisovateľa a jeho niektoré texty oslavujúce niekdajších mocných sú kontroverzne vnímané v Maďarsku aj desaťročia po období, keď tam panovali fašisti.


Spomínaný pokus viedol i k zvýšeniu napätiu v rumunsko-maďarských vzťahoch a mal v Rumunsku personálne dopady. Elie Wiesel však upozorňuje aj na ďalšie podľa neho znepokojujúce informácie. Konkrétne spomína premenovanie verejných priestranstiev po Miklósovi Horthym, rehabilitáciu ďalšieho autora sedmohradského pôvodu Alberta Wassa, ktorý po druhej svetovej vojne žil na Západe, respektíve iných verejne činných osôb spolupracujúcich s niekdajšou fašistickou vládou počas druhej svetovej vojny, ale aj o zaradení hlásateľov ultrapravicových ideí do učebných osnov.


Emil Vojtánek l Jún 19, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
11 reakcií pre „Elie Wiesel vrátil štátne vyznamenanie“

Robert napísal(a):

Jún 25, 2012 23:37

........ a vies vobec co to je tvoriva imaginacia ... hulakanie v zbore ti k nej nepomoze

Robert napísal(a):

Jún 25, 2012 23:22

fundamentalista gewitter a dostal si pozvanku od samotneho krista do je svatej rodiny? nedostal si nic, tak si naozja blazon ked vyhekujes v tom letniciarskom zbore ze je tu pritomny duch svaty, gewitter nieje tam duch svaty, je tam psychomentalna energia labilnych ludi, co klesli na nizku urovne, lebo zavrhuju ludi ktorych materialne ale aj duchovne, intelektulane veci potrebuju .... gewitter ten jezis bol, ale to co robite z neho vy takuto maskradu, to je na zaplakanie

gewitter napísal(a):

Jún 25, 2012 20:30

Keď sa vytočíš, aspoň neupadáš do schízy a nedrístaš nezmyselné bludy. To nie je zlé !

Robert napísal(a):

Jún 25, 2012 17:53

gewitter ale ty niesi nijaky jezisov nasledovnik ani jeho ovecka, ved ty nemas nijake dary - duchovneho smeru, ty si pako fanaticke, ty si beries z biblie iba to co chces aj to fanaticky - teda zle, ale vyuzivat veci co krestania nespravili to ti sedi vsak? ty robis z Boha pokrytca lebo tvrdis ze taky nepojde do neba co nieje ako ty, tak Boh to cez inych stvorí napr. papier, ty to vyuzivas, a oni pojdi do pekla lebo niesu takí debili ako tie opice v tvojom zbore? ved ty pojdes do pekla, za pokrytectvo a fanatizmus, si nabozensky fundamentalista a takí ako ty vytvaraju vojny a nenavist medzi ludmi, fundamentalisti, a je ich plny svet, a ty sa medzi nich radis, ty ani nemusis fetovat, ved ty si fet sam o sebe, si zla droga na tomto svete co otravila ho. si fundamentalista a to je zlo z akejkolvek strany

Robert napísal(a):

Jún 25, 2012 17:47

gewitter zoberiem 10. aj 20. historikov a inych odbornikov z oblasti a kazdy ti povie ze arabi su semiti, a co trepes ty to je iba nabozensky fanatizmus u teba stredoveke myslenie neskoncilo u teba stredoveke myslenie trva .

gewitter napísal(a):

Jún 25, 2012 13:11

Sú aj nie sú. Podľa tela hej, podľa zasľúbenia nie - patria k pohanom a sú najhoršími nepriateľmi svojich pokrvných bratov. Semova línia bola línia viery, z ktorej mal prísť zasľúbený Mesiáš a preto sa každý útok proti židom označuje ako antisemitizmus.
Tebe Roberto je to však zbytočné vysvetľovať, ty tak akurát si schopný sa niečím nadopovať a byť mimo realitu.

Robert napísal(a):

Jún 24, 2012 00:47

arabi aj zidia su semiti

gewitter napísal(a):

Jún 21, 2012 19:50

Či sú židia semiti ? Si robíš srandu ?
Prečo Dolfo volil podľa teba drahšiu cestu ich likvidácie je vec jeho pomäteného mozgu, ale nemyslím, že by bol na nich šetril aj guľkami. Zrejme sa mu zdalo, že je to málo produktívny spôsob popravy, "údajné" plynové komory mali určite väčšiu efektivitu. Navyše, vyžívať sa v mučení je lepší spôsob uspokojenia pre sadistov, guľka je rýchla a milosrdná, neprináša im dokonalý pôžitok.

Bug Tom napísal(a):

Jún 21, 2012 16:34

gewitter - že zrovna plynove komory ta zaujali a nie to, že odisiel s "vrahmi" židov pred sovietskymi osloboditelmi, asi viem prečo, tažko by si to vedel vysvetliť...
Je fakt zvláštne, ked Hitler mal v armáde tisice židov, dokonca aj medzi vyššími šaržami, prečo židov transportovali do táborov, ale neporavovali hned na mieste, jedna gulka oproti nakladom transportu je milion krát lacnejšia v ťazkych časoch vojny...
Židia sú semiti?? To som fakt netušil..

gewitter napísal(a):

Jún 21, 2012 08:01

V "údajných" plynových komorách mali skončiť všetci antisemiti - potom by tu ich potomkovia nevypisovali takéto úbohosti.

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo