SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Do Česka prichádza nový americký veľvyslanec a s ním aj kóšer kuchyňa.

Do Česka prichádza nový americký veľvyslanec a s ním aj kóšer kuchyňa.

Nový americký veľvyslanec Norman Eisen je už v Prahe. Jeho príchodom sa končí dvojročné obdobie, keď ambasáda zívala prázdnotou.

 

Oficiálne sa funkcie ujme asi o dva týždne – potom ako predá prezidentovi Klausovi poverovacie listiny. Dovtedy sa bude zoznamovať s chodom celej administratívy. Diplomat mal doteraz v Bielom dome na starosti etiku a a vďaka prísnosti si vyslúžil prezývku Mr. No (pán nie). Česko nie je pre neho neznáma zem. Matka Frieda sa narodila  v Československu, prežila holokaust v Osvienčime. Otca má z pôvodne z Poľska.

 

Celá Eisenova sú Židia, takže okrem kóšer jedla plánuje zavesiť na steny mezuzy (schránky so zvitkami tóry). Rezidencia amerického ambasádora je v pražskom Bubenči vo vile, ktorá kedysi patrila židovskému Ottovi Petschekovi.

 

Norman Eisen sa narodil 11. novembra 1960 v Los Angeles. Obaja rodičia prežili holokaust. V roku 1985 absolvoval s červeným diplomom Brownovu univerzitu odbor sociálna práca. Neskôr si urobil právo na Harvade. Tiež s červeným diplomom. Tam sa zoznámil so súčasným prezidentom Barackom Obamom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 rokov pracoval v právnickej kancelárii Zuckerman Spaeder a dotiahol to až na spoločníka. V roku 2008 sa pridal do predvolebnej kampane Obamu. Vypracoval mu plány úloh lobistov v Bielom dome. Neskôr ho prezident vymenoval zvláštnym poradcom pre etiku a vládnu reformu. Je autorom nového etického kódexu pre zamestnancov a prednášal etiku aj prvému páru. Eisen pracuje 16 hodín denne. Je ženatý a má dcéru.


by Michael Szatmary l Jan 20, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or