SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Český internet je plný antisemitizmu

Na českom internete sú stránky, ktoré oslavujú Husajna, Al-Kajdu či Taliban a zobrazujú amerického prezidenta George Busha ako hajluje po boku Adolfa Hitlera.

 

Stránky nazvané Svet islamu a džihádu ukazujú fotografie zohavených tiel detí a žien. „Bush je opica. Vraždí nevinných. Americká vládnuca garnitúra je banda pokrytcov. Saddám je pripravený čeliť novodobým Mongolom - Angloameričanom, ale bude to mať nesmierne ťažké - židovská lobby a ich peniaze majú na americkú vládu veľký vplyv,“ píše anonymný autor na popiskách k fotografiám. Za vojnu v Iraku a vraždenie tamojších ľudí môžu podľa neho Židia. Stránky sú otvorenou výzvou k antisemitizmu, čo kritizuje Pražská židovská obec. „Moderná doba priniesla nové spôsoby, ako vyvolať protižidovské nálady. Už sa nehovorí: ste spolčení s diablom, či otrávili ste nám naše studne, ale - vy ste tí, ktorí môžu za vznik vojny,“ hovorí predseda Pražskej židovskej obce v Prahe Tomáš Jelínek.
Predseda Islamskej nadácie v Brne Muneeb Hassan webové stránky, ktoré sa tvária, ako zdroj informácií o svete islamu a pritom vyzývajú na boj proti Židom, jednoznačne odsúdil. „S antisemitizmom sa už z princípu nezlučujeme. Jedna z manželiek proroka Mohameda bola Židovka a aj podľa koránu človeka nesúdime podľa krvi ani podľa náboženského vyznania, ale podľa skutkov,“ uviedol.
Webové stránky Svet islamu a džihádu však nie sú jediné, ktoré sa v Českej republike snažia vyvolať vlnu nenávisti voči Židom. Zo správy, ktorú koncom apríla uverejnila Pražská židovská obec, vyplýva, že prejavov antisemitizmu v Čechách pribúda.
Počet priaznivcov rasistických skinheadov presiahol sedem tisíc ľudí, čo je doposiaľ najväčšie číslo za posledných pätnásť rokov. „História sa opakovať bude - cyklón B a oheň vyčistí svet,“ spieva sa napríklad v jednej z piesní skupiny Agrese 95 na koncertoch neonacistov.
„Horšie je, že aj legálne vydávaná literatúra propaguje antisemitizmus,“ sťažuje sa Tomáš Jelínek. Naráža na knihu „Boľševizmus od Mojžiša po Lenina“ od Dietricha Eckarta, ktorý bol šéfredaktorom straníckych novín NSDAP. „Prekladateľ napísal, že tvrdenia o Židoch, ktoré kniha obsahuje, sú väčšinou správne. Ak žalovali vydavateľa Mein Kampfu, tak táto kniha by mala byť žalovateľná ešte väčšmi,“ myslí si Jelínek.

Lenka Petrášová
autorka pracuje v
MF Dnes

by Michael Szatmary l May 14, 2004 2:45 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or