SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Brusel aj Paríž zažili protižidovské útoky

Brusel aj Paríž zažili protižidovské útoky

Dve z troch obetí sobotnej streľby v židovskom múzeu v centre belgickej metropoly Brusel boli izraelskí turisti.

 

Izraelské úrady zverejnili už aj mená obetí. Pri útoku zahynul manželský pár, obaja mali 50 rokov a pochádzali z Tel Avivu. Doma nechali dve dcéry vo veku 15 a 17 rokov. Treťou obeťou je ďalšia žena, pričom v nemocnici je ešte hospitalizovaná s vážnymi zraneniami a v kritickom stave ďalšia osoba. Všetky obete utrpeli strelné zranenia hlavy alebo krku.


Belgickí predstavitelia podozrievajú zatiaľ neznámeho páchateľa z etnicky motivovaného útoku, hoci v tomto štádiu vyšetrovania túto verziu podľa hovorkyne prokuratúry v Bruseli Ine Van Wymeschovej nemôžu zatiaľ potvrdiť. Hovorkyňa ďalej uviedla, že útočník vnikol do budovy múzea a spustil streľbu.


Streľbu odsúdil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý útok nazval "výsledkom neutíchajúceho protižidovského ťaženia". Belgicko sa rozhodlo posilniť bezpečnostné opatrenia v okolí židovských pamiatok po celej krajine. V Bruseli žije približne polovica z celkového počtu 42 tisíc členov židovskej komunity Belgicka.

 

Belgická polícia po útočníkovi pátra. "Zo záberov, ktoré sme videli, usudzujeme, že útočník pravdepodobne konal sám a bol dobre pripravený," informovala hovorkyňa belgickej prokuratúry.

 

Podobný incident, no našťastie nie so smrtelným koncom zažili pri východe zo synagógy vo francúzskom meste Créteil neďaleko Paríža dvaja pobožní Židia. Napadli ich totiž niekoľkí útočníci. Polícia okamžite nariadila zvýšiť bezpečnostný dohľad nad synagógami, pamiatkami a miestami, kde sa Židia schádzajú.


by Emil Vojtánek l May 26, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or