SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Berlínsku synagógu opäť otvorili

Berlínsku synagógu opäť otvorili

Synagóga na Rykestrasse, ktorá je najväčšou synagógou v Nemecku, skoro padla za obeť besneniu počas protižidovského pogromu v roku 1938.

 

Pre mnohých je jej znovuotvorenie symbolom znovuzrodenia židovského ducha. „Považujem za zázrak, že v Nemecku opäť žijú Židia,“ vyhlásil jeden z prítomných rabínov. Dátum znovuotvorenia berlínskej synagógy, ktorú skoro zničili počas Krištáľovej noci, je viac než symbolický - stalo sa tak počas Týždňa vzdelávania o holokauste. Spustošená budova prešla rozsiahlou rekonštrukciou a minulý víkend ju slávnostne otvorili.

 

Berlínska synagóga na Rykestrasse z roku 1904 je najväčšou synagógou v krajine s kapacitou 1200 miest. Synagóga bola ťažko poškodená počas nacistického pogromu neslávne známeho ako „Krištáľová noc“. Názov „Kristallnacht“ má svoj pôvod v množstve sklených črepín, ktoré lemovali ulice nemeckých miest po skončení ničenia a rabovania. Útočníci počas tejto noci vyrabovali množstvo židovských domov, obchodov a synagóg.

 

 

Pre mnohých ľudí v Nemecku je obnovenie tejto synagógy symbolom akéhosi znovuzrodenia židovskej komunity a pre jedného starého muža je to mimoriadna udalosť. Týmto mužom je 94-ročný rabín Leo Trepp, ktorý v tridsiatych rokoch 20. storočia v synagóge na Rykestrasse predniesol nejednu kázeň, kým ho nezatkli nacisti a odvliekli do koncentračného tábora v Sachsenhausen. Ten sa stal väzením nielen pre neho, ale aj pre množstvo ľudí z jeho kongregácie.

 

Rabín Trepp, ktorý bol jedným z najdôležitejších hostí na slávnostnom otvorení synagógy, neskrýval svoje dojatie: „Považujem za zázrak, že v Nemecku opäť žijú Židia. A táto synagóga na Rykestrasse, ktorá prežila dva režimy, je symbolom tohto zázraku.“ Bohoslužby sa v synagóge vykonávali naposledy v roku 1940. Na jej rekonštrukcii pracovali dvaja architekti takmer desať rokov a celkové náklady dosiahli 5 miliónov eur. Na svoje znovuotvorenie čakala synagóga na Rykestrasse 70 rokov.


by Peter Godovic l Nov 8, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or