SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Belgičania spomínali na obete z múzea

Belgičania spomínali na obete z múzea

Najvyšší náboženskí a politickí predstavitelia vzdali úctu obetiam v židovskom múzeu v Bruseli, kde zastrelili troch ľudí a štvrtého človeka kriticky zranili.

 

Útočník je stále na úteku a polícia po ňom pátra. Miesto útoku navštívili francúzsky prezident Francois Hollande, taliansky premiér Matteo Renzi a belgický premiér Elio Di Rupo, ako aj hlavný bruselský rabín a líder židovskej obce v Ríme. "V Bruseli... som vzdal hold obetiam sobotňajšieho masakru v židovskom múzeu," napísal Renzi na Twitteri a svoj odkaz zakončil slovami "nikdy viac". Taliansky premiér sa v utorok večer zúčastnil na summite Európskej únie.


Hlavný bruselský rabín Albert Guigui na návšteve múzea vyjadril "veľký smútok nad takým nenávistným činom". "Útok na múzeum, ktoré je strážcom našej histórie, našej pamäte, našej kultúry... je útokom na celú židovskú obec po celom svete," dodal rabín. "Znepokojujúce je, že ten muž stále chodí medzi ľuďmi a môže znova kdekoľvek a kedykoľvek zaútočiť," upozornil rabín.


Podľa rabína sa riaditeľ múzea rozhodol dobre, keď nezamestnával ochranku. "Múzeum bolo otvorené každému. Preto patrilo k hŕstke židovských inštitúcií, ktoré boli otvorené aj počas šabatu," vyjadril sa rabín. Vraždy sa stali vo sviatočnú sobotu 24. mája, v čase, keď je väčšina židovských lokalít zvyčajne zatvorených. Múzeum malo pôvodne v pláne otvoriť brány v utorok, ale zostalo zatvorené, pretože polícia ešte vykonáva priamo na mieste ďalšie analýzy.

 


Obeťami útoku strelca boli izraelskí manželia Emanuel a Miriam Rivovci, ktorých pochovali v utorok v Tel Avive. Ich dcéry tínedžerky v liste napísali, že rodičia išli do zahraničia "osláviť 18. výročie". Úrady skúmajú, či bol útok motivovaný antisemitizmom. Prokuratúra odmietla komentovať špekulácie médií, že manželia mali napojenie na izraelské tajné služby. Treťou zabitou osobou bola francúzska dobrovoľníčka zamestnaná v múzeu, údajne šesťdesiatnička. Kriticky ranený muž je Belgičan dvadsiatnik, ktorý tam pracoval.


Obete si pripomenú v pondelok večer 2. júna v bruselskej Veľkej synagóge. Belgické federálne úrady prípad vyšetrujú, klasifikovali ho ako teroristický čin. Požiadali verejnosť o pomoc pri určení totožnosti páchateľa, ktorý vo vchode do múzea strieľal z pušky typu kalašnikov a potom pešo ušiel. Niektoré belgické médiá v utorok informovali, že podozrivého zatkli, ale federálna prokuratúra správu poprela.


by Emil Vojtánek l May 29, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or