SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Alana Grossa odsúdili za dodávanie techniky pre kubánskych disidentov

Alana Grossa odsúdili za dodávanie techniky pre kubánskych disidentov

Kubánsky súd odsúdil sprostredkovateľa americkej pomoci Alana Grossa na 15 rokov väzenia pre zásobovanie kubánskych disidentov internetovým vybavením.

 

Počas víkendu o o tom informovala agentúra Reuters na základe vysielania kubánskej štátnej televízie. Trest pre amerického občana za protištátnu činnosť pravdepodobne zhorší vzájomné vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi. USA vyzýva Kubu, aby Grossa urýchlene prepustila na slobodu.


"Tento rozsudok je ďalšou nespravodlivosťou, ktorá postihla Alana Grossa. V cele strávil príliš veľa času, viac by už nemal," tvrdí hovorca Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu Tommy Vietor. "Vyzývame Kubu na okamžité prepustenie pána Grossa, aby sa mohol vrátiť domov k svojej žene a rodine," Vietor píše v stanovisku.


Podľa kubánskych úradov Gross distribuoval sofistikované satelitné komunikačné vybavenie, ktoré umožňuje prístup na internet. Robil tak prostredníctvom programu americkej pomoci, ktorý je na Kube nezákonný a považovaný za podvratný.

 

Podľa Spojených štátov Gross poskytoval prístup na internet židovským skupinám na Kube, ale nespáchal žiaden zločin. Zatkli ho v Havane 3. decembra 2009, odvtedy je vo väzení.


J.D. l Mar 14, 2011 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo