SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Absurdita voľby UNESCO o Jeruzaleme

Absurdita voľby UNESCO o Jeruzaleme

Izraelský prezident Reuven Rivlin vyzval všetky krajiny, aby premiestnili svoje veľvyslanectvá do Jeruzalema.

 

Rivlin to vyhlásil v reakcii na rozhodnutie výboru UNESCO schváliť rezolúciu, ktorá je teda slušne povedané kritická. "Jeruzalem bol vždy stredobodom židovského sveta. Nadišiel čas uznať Jeruzalem za oficiálne hlavné mesto štátu Izrael - de facto, nie iba de jure," vyhlásil Rivlin pri príležitosti osláv 69. Dňa nezávislosti Izraela.

 

Izrael považuje Jeruzalem sa svoju metropolu. Keďže palestínska samospráva by rada ustanovila východný Jeruzalem sa hlavné mesto svojho eventuálneho štátu, premiestnenie ambasády určitej krajiny do Jeruzalema by bolo jasným signálom, na čej strane krajina predmetného veľvyslanectva stojí.

 

Väčšina krajín - aby sa tejto skutočnosti vyhla - má svoje zastupiteľské úrady v Tel Avive. Výkonný výbor UNESCO schválil rezolúciu, ktorá vyhlasuje izraelskú suverenitu nad Jeruzalemom za "neplatnú". Dokument zároveň kritizuje výkopové projekty vo východnom Jeruzaleme a dvoch miestach v Predjordánsku, ako aj izraelskú blokádu v pásme Gazy, kde vládne teroristické hnutie Hamas.

 

Rezolúciu odobrilo 22 krajín, proti návrhu boli USA, Nemecko, Taliansko a sedem ďalších členských štátov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil tento orgán OSN, argumentujúc tým, že sa UNESCO snaží popierať "historickú pravdu" a nikto iný nepovažuje Jeruzalem za také posvätné miesto ako práve židovský ľud". Slovensko sa na voľbe vôbec nezúčasnilo, pretože nie je členom výkonného výboru, ktorý o rezolúcii hlasoval.

 

Izraelský rezort diplomacie označil dané rozhodnutie za "zbytočné spolitizovanie UNESCO". Rezolúcia teraz pôjde na prerokovanie do plenárneho výkonného výboru, ktorý o danej záležitosti rozhodne v piatok, spresnil hovorca UNESCO.

 

Inkriminovaná rezolúcia, ktorú predložilo niekoľko arabských štátov, má však subtílnejšie znenie než vlaňajšie rozhodnutie UNESCO, ktoré sa zmieňovalo o niekoľkých lokalitách primárne pod ich islamskými názvami, pričom židovské názvoslovné ekvivalenty boli v prevažnej miere ignorované.


by Doron Keshet l May 3, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or