SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vo Francúzsku rastie antisemitizmus

Vo Francúzsku rastie antisemitizmus

Antisemitské incidenty a hrozby sa tento rok vo Francúzsku viac ako zdvojnásobili, vyhlásil minister vnútra Bernard Cazeneuve.

 

Minister to povedal na nedeľnom zhromaždení proti násilnému útoku na mladý židovský pár. Polícia zadržala troch mužov, ktorých v stredu predviedli pred vyšetrovacieho sudcu. Sú podozriví zo spáchania útoku, počas ktorého sa za denného svetla vlámali do bytu mladej dvojice na parížskom predmestí Creteil a znásilnili 19-ročnú ženu.


Jej 21-ročný partner, ktorého pri útoku zviazali, neskôr povedal, že muži si ich byt vybrali za cieľ, pretože vedeli, že jeho obyvatelia sú Židia. Predpokladali, že v byte sú peniaze a cennosti. Cazeneuve pred davom niekoľkých stoviek demonštrantov povedal, že vláda bude chrániť židovskú komunitu "všetkými silami".


"Musíme urobiť z boja proti rasizmu a antisemitizmu národný záujem," vyhlásil minister. Vo Francúzsku žije najväčšia židovská komunita v Európe. OD druhej svetovej vojny narástla o takmer o polovicu. V krajine žije približne 550.000 Židov.


Násilné incidenty - ako bola vražda troch židovských detí a rabína, ktorú spáchal v roku 2012 islamský militant Muhammad Meráh, alebo strety na propalestínskych zhromaždeniach v júli v Paríži - židovskú komunitu znepokojili.


Počas prvých troch mesiacov tohto roku odišlo z krajiny do Izraela viac ľudí ako kedykoľvek predtým od vzniku židovského štátu v roku 1948. Dôvodom boli často hospodárske problémy stagnujúcej ekonomiky Francúzska. Jedným z faktorov bol ale aj vzrastajúci antisemitizmus.


by Emil Vojtánek l Dec 8, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or