SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zlý chlapec futbalu Mario Balotelli je NÁŠ

Zlý chlapec futbalu Mario Balotelli je NÁŠ

Mario Balotelli, vyšportovaný taliansky futbalista, je „náš“ – jeho adoptívna mama je Židovka a časť jeho rodiny žije v Izraeli.

 

Len niekoľko dní pred nedeľným finále Majstrovstiev Európy vo futbale 2012 navštívil tliansky futbalový tím Auschwitz a Birkenau. Zvláštnej pozornosti sa počas návštevy dostalo Mariovi Balotellimu, ktorý je častým terčom rasistických pokrikov pre svoju farbu pleti a skutočnosť, že si ho ako trojročného adoptovala židovská rodina.

 

Balotelli sa už dávnejšie vyjadril, že z ihriska odíde v tej chvíli, keď na neho publikum začne vykrikovať rasistické poznámky, ale ani to nezabránilo rýchlej reakcii niekoľkých extrémistov, ktorí zareagovali na jeho vyhlásenie slovami: „Si čierny a Žid, mal by si radšej hrať za Izrael a nie za Taliansko.“ Upokojiť celkovú situáciu sa podarilo až trénerovi talianskeho tímu Cesaremu Prandellimu, ktorý dal všetkým extrémistom cez média vedieť, že na všetky ich rasistické urážky a posmešky namierené proti útočníkovi jeho tímu bude reagovať on osobne. A potom navštívili Auschwitz.

 

Počas prehliadky vystavených predmetov neskrýval Balotelli svoj úprimný záujem – veľa sa pýtal, fotografoval a snažil sa získať informácie o tom, čo sa na tomto hroznom mieste stalo. Na konci návštevy prišiel za futbalistom riaditeľ talianskej pobočky Maccabi, Vittorio Pavoncello, a porozprával mu niečo o tom, čím sa jeho organizácia zaoberá. „Chcem, aby ste vedeli, že bojujeme proti všetkým prejavom rasizmu, nielen proti antisemitizmu,“ informoval Pavoncello.

 

 

„Moja adoptívna matka je Židovka a všetci jej príbuzní sú Židia,“ prezradil Balotelli a celý svet obletela správa o židovskej mame talianskej futbalovej hviezdy. Ale Balotelliho spojenie so židovstvom je oveľa hlbšie – jeho sestra Cristina študovala na IDC Herzliya a množstvo jeho príbuzných z matkinej strany žije v Izraeli, odkiaľ sledujú každý jeho zápas.

 

Po minulotýždňovej výhre nad Nemeckom bežal za svojou mamou Silviou, aby ju objal, a vyjadril tak veľkú radosť, že za ním prišla z takej veľkej diaľky, len aby mohla sledovať jeho hru. „Povedal som jej, že všetky moje góly v týchto dôležitých zápasoch venujem len a len jej,“ vyhlásil. Jeho mama novinárom povedala, že syna žiadala len o jednu vec – slušné chovanie a urobiť maximum pre výhru jeho tímu. Balotelliho totiž nazývajú „zlým chlapcom“ pre jeho výbušnú povahu a ostré reakcie na rasistické poznámky divákov.

 

Poznámka redakcie: No nielen to, chlapec má obrovský futbalový talent a vo veku 21 rokov je už svetovou hviezdou. Bohužiaľ na jeho škodu sa nevenuje len futbalu. Má za sebou množstvo výstrelkov: Pobil sa so spoluhráčmi, podpálil si dom, urazil sa na vlastného trenéra Manchester City. Sám reprezentačný coach Prandelli o ňom povedal, že mu niekedy vôbec nerozumie, no futbal hrať vie. A tomu sa našťastie na šampionáte venoval a patril k nejlepším hráčom celého turnaja. Okrem toho svet dnes obletela správa, že sa čoskoro stane otcom.


Peter Godovic l Júl 3, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo