SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovskí športovci na Olympiáde v Soči

Židovskí športovci na Olympiáde v Soči

Účasť židovských športovcov súťažiacich v Soči je pomerne malá. Subtropický Izrael vyslal len päťčlenný tím. Zopár našich ale nájdeme aj v ostatných výpravách.

 

Jared Goldberg, lyžiar USA

Jared sníval o tom, že si raz  zalyžuje na olympiáde už ako štvorročný. Od šiestich rokov sa s kamarátmi zúčastňoval na víkendových pretekoch na sypkých tratiach Utahu a v trinástich slávil svoje bar micva na lyžiarskej chate. Goldbergovi sa zatiaľ celkom slušne darilo aj v Svetovom pohári, hneď v jeho druhých veľkých pretekoch na začiatku kariéry.

 

Olympijský mužský zjazd sa išiel v nedeľu 9. februára. V 21 rokoch to bola Goldbergova prvá súťaž na olympiáde, ale olympijskú trať v Soči si už pred Olympiádou stihol vyskúšať a kopec označil za "pravdepodobne jedno z najvzrušujúcejších miest, na ktorých som kedy lyžoval". Takmer s istotou sa dá povedať, že Goldberg si do Soči priniesol aj svoju gitaru. Hovorí, že tá všade cestuje s ním. Na stupienok víťazov nedosiahol ale započítal si body do kombinácie.

 

 

Noah Hoffman, beh na lyžiach USA

Američan nezískal olympijský kov v klasickom lyžovaní od roku 1976. Pre Noaha Hoffmana, rovnako ako aj pre ďalších olympionikov, je účasť v tíme USA splnením športového sna. Je presvedčený, že táto skúsenosť bude predstavovať začiatok jeho dlhej a úspešnej kariéry. Talentovaný Hoffman dosiahol najrýchlejší čas v záverečnej etape pretekov svetového pohára Ruka Triple koncom minulého roka, ktorý mu zabezpečil miesto v americkej reprezentácii.

 

Spolu so závodnými stopami má rád tiež cestovanie po pretekoch, o ktorom hovorí, že v ňom vzbudilo nový záujem o jeho židovské dedičstvo. V decembri minulého roka zorganizoval pre tím chanukový večierok s vlastnoručne pripravenými zemiakovými plackami.

 

"Som jediným židovským športovcom v tíme a bolo veľmi zábavné podeliť sa o niekoľko tradícií židovskej viery so svojimi kolegami, ktorí sú na cestách mojou druhou rodinou." Hoffman súťaží v troch pretekoch: v nedeľnom skiatlone skončil 35., v 15-tich km klasicky 14. februára a v pretekoch na 50 km voľnou technikou v posledný deň hier.

 

 

James Brown, krasokorčuľovanie, USA

Minulý mesiac Jason prekvapil všetkých na národných majstrovstvách, keď ako mladý krasokorčuliar bez v zásade šance nominovať sa do tímu USA, ohromil publikum skvelým výkonom a odniesol si medailu za svoju voľnú jazdu na motívy "Riverdance". Jeho vystúpenie uverejnené na Youtube zaznamenalo viac než 3 milióny vzhliadnutí.

 

Dnes je 19-ročný Brown pripravený reprezentovať Spojené štáty v 15-člennom krasokorčuliarskom tíme krajiny v jednom z najsledovanejších zimných olympijských športov. Brown čiastočne pripisuje svoj ​​úspech aj svojej židovskej výchove. Na klzisku v Soči sa predstavil už 9. februára. Prvú medailu už získal. Tím USA, ktorého je členom skončil na treťom mieste, za Kanadou a Ruskom

 

Simon Schnapir, krasokorčuľovanie dvojice, USA

Simon Shnapir sa už na týchto zimných olympijských hrách predstaviť stihol. Spolu so  svojou partnerkou Marissou Castelli v predvečer otvorenia hier získali za svoj krátky program ohodnotenie 64,25, ktoré im vynieslo druhé miesto v súťaži párov v rámci premiérovej súťaže národných tímov.

 

26-ročný krasokorčuliar si získava v poslednej dobe pozornosť najmä preto, že táto Olympiáda jeho prvou súťažou v krajine, v ktorej sa narodil. Shnapirova matka nedávno povedala, že ich židovská rodina utiekla z Ruska do Spojených štátov za slobodou na konci 80-tych rokov v čase vlny židovskej emigrácie z krajiny, keď Simon bol ešte dieťaťom. Cesta do Soči bude aj príležitosťou na rodinné stretnutia, keďže množstvo jeho príbuzných, ktorí zostali žiť v Rusku, zamieri do Soči vidieť Shnapira súťažiť.

 

Shnapir a jeho partnerka  si vydobyli miesto v olympijskej reprezentácii po tom, ako minulý mesiac vyhrali svoj druhý národný titul na majstrovstvách Spojených štátov.

 

 

Jedného židovského účastníka hier má aj slovenská výprava. Manžel a tréner našej zlatej medailistky Nasti Kuzminovej je Izraelčan Daniel Kuzmin.


by Martina Pastier, Michael Szatmary l Feb 10, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or