SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vladimír Poskočil

Volá sa Vladimír Poskočil a je predsedom Židovskej obce v Děčíne, bývalým československým reprezentantom v ľahkej altetike, 3-násobným majstrom sveta, 2-násobným majstrom Európy - seniorov v hode oštepom.

 

Kde ste sa narodili a kde ste vyrastali?
Narodil som sa v Kysuckom Novom Meste pred 70 rokmi. V roku 1938 sme museli Slovensko opustiť. Vyrastal som na Morave vo veľmi zložitom vojnovom období vo viacčlennej rodine so siedmimi súrodencami. V neskorších rokoch som sa ako študent presťahoval do Pardubíc, kde som sa pri školských súťažiach dostal k športu.

Ako sa začala vaša oštepárska kariéra?
Čo sa týka atletickej disciplíny - hod oštepom, bola to naozaj náhoda. Bol som sa pozrieť na atletické stretnutie v Pardubiciach. Vtedy za mnou prišiel jeden funkcionár a povedal, že mu chýba jeden atlét - oštepár a či by som si to nechcel vyskúšať. Techniku hodu oštepom som vôbec nepoznal. Na prekvapenie všetkých som preteky vyhral hodom 46 m. Odvtedy to bola disciplína, ktorú som si obľúbil a ktorá ma sprevádza mojím športovým životom, i keď mám rád aj ostatné športy.

Boli ste niekedy členom Maccabi alebo iného židovského športového spolku?
Reprezentoval som na rôznych majstrovstvách sveta a Európy židovský športový klub HAKOACH. Tieto svetové a európske atletické akcie neorganizujú Maccabi ani Hakoach, ale európske a svetové asociácie (EVAA, WMA).


Aká bola vaša športová kariéra a jej úspechy?
Moje športové obdobie je mimoriadne dlhé - 55 rokov.
Keď som mal 16, na prvých pretekoch som hodil oštepom 46 m a môj najlepší výkon v neskorších rokoch bol 75,25 m. Usilovným tréningom som sa prebojoval do Československého národného družstva. Štyri roky som reprezentoval Československo na rôznych medzinárodných stretnutiach. Na olympiádu som sa nedostal. Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že i keď som dosahoval dobré výkony, nemohol som sa sústavne pripravovať, pretože som bol normálne zamestnaný a trénoval som až po práci. Nedostal som sa do žiadneho vrcholového strediska (napr. Dukla nebo Červená hviezda). Športové výsledky som dosahoval len amatérskym spôsobom. Po skončení aktívnej činnosti som zostal verný tomuto športu. Na seniorských pretekoch som sa stal 3 x majstrom sveta: v USA - v Buffale v roku 1995, v Juhoafrickej republike - v Durbane v roku 1997, v Anglicku - v Gatesheade v roku 1999 a 2 x majstrom Európy: v Nórsku - v Kristiansande v roku 1994 a v Nemecku - v Postupime v roku 2002. Získal som i ďalšie ocenenia - strieborné a bronzové medaily v Taliansku a Japonsku. Dosiahnutie takýchto výsledkov vyžadovalo vôľu, odhodlanie, správnu fyzickú a duševnú prípravu. Prevažne som sa na preteky pripravoval v prírode - v lese, kde človek získava duševnú silu.

Čo vám dal šport?
Šport a práca sú vynikajúcou kombináciou. Športom som získal mnoho priateľov a kamarátov, a to ma utužuje v mojej práci i v živote.

Aké sú vaše spomienky na holokaust?
Obdobie šoa bolo jedným z najhorších. Dochádzalo k vyvražďovaniu židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny nemeckými nacistami a ich prisluhovačmi v okupovaných krajinách. Z 500 děčínskych Židov sa vrátilo z koncentračných táborov asi 10 %. Aj naša rodina bola postihnutá. Priami príbuzní zahynuli v koncentračnom tábore, otec bol väznený a my deti sme sa ukrývali pred transportom do Terezína.

Dnes ste predsedom Židovskej obce v Děčíne. Ako sa človek dostane od športu k práci v komunite?
Moje športové odhodlanie mi pomohlo k tomu, že sa mi podarilo spolu so spolupracovníkmi obnoviť značne zdevastovanú a zničenú synagógu skoro do pôvodnej podoby (od roku 1997 do roku 2001). Židovská obec Děčín má v súčasnosti skoro 120 členov.

Aký je váš vzťah k judaizmu?
Áno, som veriaci, ale nie som ortodoxne založený.

by Michael Szatmary l Feb 21, 2003 3:12 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or