SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Makabiádu poznačili antisemitské graffiti

Makabiádu poznačili antisemitské graffiti

Neznámi vandali posprejovali antisemitskými sloganmi časť zvyškov Berlínskeho múru, ktorá je známa ako East Side Gallery.

 

Incident sa stal v čase, keď nemecká metropola hostí stovkyžidovských atlétov, ktorí sa zúčastňujú na židovských športových hrách Makabi. Informovala o tom nemecká polícia, ktorá záležitosť vyšetruje. Nápisom bola poškodená maľba, ktorá znázorňuje veľkú izraelskú vlajku prekrývajúcu menšiu nemeckú zástavu. Maľba bude až do odstránenia grafity z muriva zahalená.


East Side Gallery je najdlhšia stojaca časť Berlínskeho múru, je považovaná za najväčšiu galériu pod holým nebom na svete a je veľkým lákadlom pre turistov. Je na nej viac ako sto malieb autorov z celého sveta. V súvislosti s hrami makabejského hnutia, na ktorých otvorení sa v utorok zúčastnilo vyše 2000 športovcov, v Berlíne posilnili bezpečnostné opatrenia.


Okrem spomínaných nápisov nemecká polícia informovala aj o tom, že v piatok sa v Berlíne stala obeťou obťažovania antisemitskými poznámkami skupina židovských tínedžerov s jarmulkami na hlavách. Hry v Berlíne sa konajú v olympijskom parku, ktorý dali postaviť nacisti pre olympiádu v roku 1936. Ide o prvé makabejské športové hry v Nemecku od holokaustu, v ktorom prišlo o život najmenej šesť miliónov židov.


Prvá makabiáda sa konala v roku 1932 v reakcii na vylučovanie židovských atlétov zo športových klubov v Európe. Európske makabejské hry sú partnerským podujatím svetových makabejských hier, ktoré sa každé štyri roky konajú v Izraeli. Európske hry sú rozsahom menšie, ale sú tiež každé štyri roky a vždy v inom európskom meste. Zúčastniť sa na nich môže športovec, ktorý má aspoň jedného židovského starého rodiča. Súťažiť však môžu aj izraelskí Arabi.

 

(O Makabiáde budeme písať podrobnejšie už v nasledujúcich dňoch)


by Emil Vojtánek l Aug 3, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Makabiádu poznačili antisemitské graffiti“

Robert says:

Aug 3, 2015 4:27 PM

... už treba teraz pesničky skladať, napr. Ngurun-Ngurun - hipiti-hop :) v budúcnosti takéto niečo bude súčasťou slovenského folklóru, ... ved aj valasi kedysi kolonizovali v štyroch vlnách územie severného slovenska, keď utekali pred turkom, a priniesli sem: ovce, žinčicu, valašky, črpáky a to sa stalo postupne súčasťou slovenskej kultúry, ... tak aj teraz nejaké Ngurun-hop-zimbabve-vúdú sa raz stane súčasťou slovenskej kultúry :))

Robert says:

Aug 3, 2015 12:24 PM

načo sa nad tým pozastavujete, je to úplne normálne - antisemitizmus, a bude to narastať, to je prirodzené, a hlavne teraz, ked podporujete príchod imigrantov a vytvárate multi-culti, to je v podstate niečo ako "bordel" :) ....... bordel v izbe, kde veci niesú tam kde majú byť, napr. stolička je na posteli, diaľkový ovládač pod posteľov, obraz je šikmo na stene atd... a všade je prach a podivný zápach

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or