SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Majster z malého mestečka

Majster z malého mestečka

Hapoel Ironi Kiriat Šmona je prvý raz v histórii majstrom izraelskej futbalovej ligy. A na toto mesto mám aj ja veľmi príjemné spomienky.

 

Titul priniesol do malého mesta na severe krajiny radosť, vieru a hrdosť. Mesto je totiž známe skôr častými kaťušovými náletmi z južného Libanonu, ako futbalom. Okrem toho, že tam robili najlepšiu šawarmu na severe Izraela, som v tamojších protiraketových krytoch postavil asi 600 setov postelí. Pracoval som totiž v istej železiarskej dielni neďaleko. No ale späť k futbalu.

 

Hapoel Ironi si prvé miesto zabezpečil už päť zápasov pred koncom súťaže. Na čele má totiž nedostižný náskok pred druhým Hapoelom Tel Aviv. A to klub vznikol len pred 12timi rokmi. "Titul prinesie do moste veľa úsmevov a nádej. Tá je totiž tu na severe Izraela veľmi dôležitá“, povedal tréner tímu Ran Ben Šimon. Kiriat Šmona je urbanistické centrum severu a s populáciou 23 tisíc obyvateľov najmenším mestom s Premier League. A bude zrejme aj najmenší v predkolách Ligy majstrov.

 

Väčšina obyvateľov si počas posledných rokov užila dosť. Neustále bombardovanie teroristov z Hizbaláhu. Na Kiriat Šmonu dopadali tisíce rakiet. Od roku 2006 je však v regióne pomerne pokoj. Argentínsky útočník David Solari, ktorý prišiel do klubu pred rokom a pol z Cypru mal zo situácia na začiatku obavy. Tie sa však rýchlo rozplynuli. "Keď ste už v meste a stretnete sa s ľuďmi, všetok stres pominie. Kiriat Šmona je perfektné mesto“, hovorí Solari.

 

Bezpečnostná situácia však spôsobila, že v meste je vysoká nezamestnanosť, sponzori sa nehrnú. Klub teda vznikol spojením dvoch menších a môže za to podnikateľ Izzy Šeratzky. Mimochodom asi pred 15timi rokmi za Kiriat Šmonu hrával aj Slovák Peter Andrejco. A prvý raz bol v šoku, keď som na neho z tribúny kričal po slovensky. Neskôr bol u mňa doma častým hosťom. Odišiel, keď na mesto padla prvá kaťuša. Šeratzky stavil na mládež a spolu s trénerom Ben Šimonom postúpil prvý raz do Premier ligy v roku 2007. Udržali sa však len sezónu. Na návrat si museli počkať ďalšie tri roky.

 

 

Splnenie sna

Veterán v tíme Salah Hasarma, 38ročný izraelský Arab s neďalekej dediny hra v klube od začiatku. „Šeratzky nám povedal, že chce vyhrať titul, no neverili sme mu. Mysleli sme si, že nás chce len motivovať. No patrí mu moja veľká úcta. Ukázal nám, že len obloha je limit,“ dodal Hasarma. Tréner Ben Šimon je v klube od roku 2006, no plody úspechu už nebude žať. Po sezóne totiž končí. Nepodarilo sa mu totiž dohodnúť s majiteľom Šeratzkym na podmienkach novej zmluvy. Novým trénerom sa teda stane Gil Landau.

 

„Strávil som tu päť rokov a prijmem ďalšiu výzvu. Boli to však úžasné roky a zostane mi veľa spomienok. Naučil som sa, že sa dá stále zlepšovať. A zistil som, že sny sa dokážu plniť“, povedal Ben Šimon. Víťazstvo v lige si naplno užíval aj 24 ročný kapitán Adrian Rochet ktorému sa tiež splnil chlapčenský sen.

 

V tomto klube som začínal s futbalom a preto je to pre mňa o to špecifickejšie. Vždy som si myslel, že titul je len nedosiahnuteľný sen, no ako vidíte, stal sa realitou“, myslí si mladý kapitán. O hráčoch v kabíne sa vie, že nastavajú na svojich egách, nikto si nemyslí, že hrá na zlom poste. Tajomstvom úspechu je podľa hráčov pohoda v kabíne. Na druhej strane ani Senica nemala ďaleko od titulu v našej lige. No, ten posledný krok jej ešte chýba.


Michael Szatmary l Apr 3, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo