SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Keď sa bojuje, v Izraeli sa nešportuje

Uskutočnením sna Theodora Herzla a vznikom štátu Izrael sa vyriešil podstatný ľudský problém. Po prvé: Židia po tisícročiach získali svoj vytúžený štát a po druhé: v prípade neúspechu výhovorka, "že na vine je antisemitizmus" prestala byt adekvátna.

 

Mať štát zaväzuje. Príčiny neúspechu sa analyzujú hlbšie. Čo sa týka neúspechov športových, treba nájsť odpoveď na otázky kto viac trénoval, kto bol rýchlejší, silnejší, pohotovejší a hlavne lepší. Čo sa zvykne tolerovať menšinám, neplatí na štátny útvar. To neznamená, že izraelskí športovci, ktorí reprezentujú krajinu v zahraničí, nie sú vystavení niekedy až hrubému antisemitizmu, najmä zo strany divákov, rozhodcov a usporiadateľov. V prípade neúspechu však nikomu nenapadne uviesť ako jednu z príčin (určite objektívnu) prehry hore uvedené problémy. Zakomplexovanosť a náreky na nepriazeň osudu sa v slovníku moderného štátu nenachádzajú. Aj za to treba poďakovať Theodorovi Herzlovi.
Nikoho neprekvapilo, že v kvalifikácii na ME 2004 vo futbale Izrael odohrá všetky zápasy na cudzej pôde. Namiesto podpory 40.000 divákov na štadióne v Ramat-Gane si hľadajú štadión v zahraničí. V zápase s Francúzskom to bolo Palermo, kde sa čakala podpora miestnej mafie. Tá nepomohla. Francúzi sú lepší a to je asi podstatné. Jediná konštruktívna kritika sa týkala chyby pri výbere štadióna. Keby sa hralo na štadióne v USA, mali by sme oveľa viac divákov na svojej strane a nebolo by treba sa spoliehať na vnukov Meira Lanského, že prídu povzbudzovať.
Zápasy so Slovinskom a Maltou odohrá Izrael v Gruzínsku na štadióne v Tbilisi. Nič asi nepomôže, vysnívaný štart na ME sa asi odloží. Hráč číslo jeden Berkovič (Manchester City) nehrá kvôli zraneniu a jeho štart je otázny aj v zápase s Cyprom (30.4). Brankár Awatt je už dlhší čas z formy, obrana nefunguje. Jediným svetlým bodom v dvoch zápasoch (Cyprus 1:1) a Francúzsko (1:2) je 22 ročný hráč Hapoel Tel Aviv Omri Affek, ktorý vsietil obidva góly. Nedá sa nič robiť, možno nabudúce.
Osud si tiež nepriaznivo zahral so stálicou na športovom nebi - Maccabi TeL-Aviv v basketbale. Kvôli neúspechu pozorovateľov OSN v Iraku sa muselo preložiť finále Adriatickej ligy z Tel-Avivu do mierumilovného Zadaru . Prišla prehra (91:88) a strata prestížneho pohára. To horšie ešte na Maccabi len prišlo v podobe rozhodujúceho zápasu o postup do „Final Four“ Európskej ligy. Hráči a fanúšikovia dúfali, že sa zápas s Benetton Treviso odohrá (ako bolo vylosované) v Yad Eliahu pred 10000 frenetickými divákmi. Zápas sa nepodarilo zrealizovať a Maccabi odcestovali do Tesalonik, kde pred niekoľko desiatkami svojich najvernejších a pár unudenými Grékmi prehrali o bod. Sen o štvrtom „Final four“ v poradí sa rozplynul. Ak sa niekto pokúšal hľadať iné objektívne príčiny prehier okrem kvality hry a chýb v hre – asi riešenie nenájde. Vyhráva lepší, tak to obyčajne v športe býva. Vedel to aj Theodor Herzl.

KaMa, Izrael


by Michael Szatmary l Apr 30, 2003 2:24 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or