SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Každý antisemita má svojho Žida

Každý poriadny antisemita má svojho Žida, ktorý je iný a nie je ako ostatní Židia, nevidieť na ňom negatíva židovstva, je to Žid „v pohode“. Izraelčania sú na tom ešte lepšie. Po zápasoch futbalovej kvalifikácie má každý poriadny Žid dvoch Arabov.

 

Jeden sa volá Abas Suan a druhý Walid Badir, arabskí futbalisti, ktorí hrajú za reprezentačné mužstvo Izraela.
Abas Suan sa preslávil tým, že 10 minút po tom čo nastúpil ako náhradník, prekonal írskeho brankára Givena, a zabezpečil Izraelu zaslúženú remízu s Írskom (1:1). 40 000 fanúšikov na štadióne v Ramat-Gane burácalo a tlieskalo futbalistovi z arabského mesta Sachnin. Nikomu ani nenapadlo, že pred vyše mesiacom pri priateľskom medzištátnom zápase s Chorvátskom (3:3), ktoré sa hralo na štadióne v Jeruzaleme, striedajúceho Suana pri vstupe na ihrisko sprevádzalo pískanie a skandovanie „Smrť Arabom – terorista“ a pod.
Walid Badir sa preslávil v zápase proti Francúzsku (1:1). Prekonal nenávideného brankára Barteza, ktorý rozhneval izraelského fanúšika týždeň pred príchodom do Izraela vyhlásením, že sa bojí hrať v Izraeli, lebo je otcom. Badir mu to vrátil aj s úrokmi za celý židovský národ a nikomu nenapadlo, že Badir nie je Žid, že je hráčom arabského pôvodu, ktorý hrá za Maccabi Haifa a pri hymne Hatikva mlčí.
Dvaja hráči reprezentujú 650 000 arabských obyvateľov Izraela. Dvaja hráči, ktorí behom štyroch dní zachránili česť izraelského futbalu. Vďaka nim Izrael môže snívať o účasti na Mundiale. Dvaja hráči, ktorí na chvíľu zabudli na príkoria a nadávky, ktorými ich častujú každú sobotu fanúšikovia. Dvaja arabskí futbalisti, ktorí sa na chvíľu stali miláčikmi židovských fanúšikov.
Možno, že dva góly, ktoré vsietili Suan a Badir, sú začiatkom úspešného spolužitia dvoch národov v jednej krajine. Veď čo môže lepšie symbolizovať spolužitie, rovnoprávnosť a boj proti rasizmu ako šport?

KaMa, Izrael

by Michael Szatmary l Apr 20, 2005 9:17 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or