SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Čo sa stalo koncom roka v izraelskom športe

Jak již zde bylo uvedeno, stala se Lee Korzits mistryní světa na jachtařském šampionátu v Perthu. Zlatá surfařka však nebyla jediná medailistka.

V první polovině dvoutýdenního podniku jsme sledovali také druhou izraelskou surfařku Maajan Davidovičovou, dále Nufar Edelmannovou soutěžící ve třídě Laser Radial a dvojici Gideon Kliger-Eran Sela; ta reprezentovala stát v dvouposádkové třídě 470.

Nejhůře dopadla Edelmannová. Ve více než stočlenném startovním poli skončila na 37. místě. Davidovičová se umístila za Korzitsovou na skvělém šestém místě, když v medailovém závodě skončila první, za sebou nechala Polku Nocetiovou – Klepackou a tímto excelentním výkonem pomohla své krajance k zisku světového titulu. Korzitsová měla před Medal Race 21 bodů a Polka dvacet devět. Izraelka za páté místo v medailovém souboji získala deset a Polka za druhé čtyři body – Korzitsová se tedy mistryní světa stala díky tomu, že měla o dva body lepší čisté konto (Net Points).

Velmi dobře si vedli také Kliger se Selou ve „čtyřistasedmdesátkách“. Bronzová medaile jim unikla o pouhých sedm bodů, nicméně čtvrté místo na světovém klání, mezi osmdesátkou dvojic, je hodné silného potlesku.

Perth - Fruhý týden

Druhá polovina perthského šampionátu je z izraelského pohledu zajímavá především „bratrovražedným“ bojem mezi dvěma skvělými surfaři. V mužské třídě RS:X startují Šahar Cubari a Nimrod Mašiah. Na tomto místě připomeňme, že tento šampionát není jen „o medailích“, ale jde o jeden z kvalifikačních podniků pro letní olympiádu 2012 v Británii. Z Izraele na ni může být vyslán pouze jeden surfař – a otázka zní, zda to bude Cubari nebo Mašiah.

Kdo s koho

Mezi oběma sportovci ovšem panuje tvrdá sportovní i osobní rivalita. Jde o ten druh příběhu, které ve sportu příliš velké nadšení nevyvolávají.

Pro nezasvěcené: Na ME v září 2010 na bulharské černomořském pobřeží došlo k něčemu, co asi nadlouho  vrazilo klín mezi oba borce. Když Mašiah nastupoval do poslední jízdy, byl už  bez šance na medaili. Cubari mohl vybojovat bronz. To by ale musel Mašiah svojí jízdou "zohlednit" - jet nejen "na sebe", ale "na soupeře".

To ale Mašiah neudělal. Údajně si počínal tak,  že zabránil Cubarimu získat medaili. Pokud to byl jeho cíl, tak uspěl. Cubari v posledním závodě skončil osmý a celkově na šampionátu čtvrtý. Cubari prohlásil: Mašiah jednal neeticky. Mašiah kontroval: Ničeho špatného jsem se nedopustil, jel jsem podle pravidel.

Jury šampionátu jeho názor potvrdila.
V Izraeli to ale viděli jinak. Jachtařská asociace usoudila, že Mašiah krajana nelegálně blokoval a zabránil mu tím v zisku medaile. Následoval trest - ztrátu dvou bodů v olympijské kvalifikaci. Tím se rozdíl mezi oběma surfaři zvětšil na šest bodů ve prospěch Cubariho.

Rozzuřený Mašiah si nebral servítky: Za vším stojí špinavá politika svazu. Ať to bylo tak či onak, oběma reprezentantům nezbývá než zvednout hlavu a bojovat dál - na vlnách a pokud možno fair play. Ve hře je životní sen. Start ve vodách Lamanšského kanálu na OH 2012.

Mašiah zatím vede
Když jsem psal tento článek (úterý 13. 12. odpoledne), měl závod lépe nastartovaný Mašiah. Dokonce skvěle: po čtyřech rozjížďkách byl se šesti body průběžně první. Cubari byl zatím devatenáctý s body třiačtyřiceti. Celkem bylo do závodu přihlášeno na devět desítek jednadevadesát reprezentantů. Že by Mašiah následoval Korzitsovou. Bylo by to skvělé, ale nepředbíhejme …

Ve druhé polovině MS v Perthu budeme dále sledovat dvojici Gil Cohenová-Vered Buskilaová ve třídě 470 (po čtyřech rozjížďkách jsou deváté ze 48 dvojic) a Juvala Botzera ve třídě Radial (po čtyřech jízdách osmnáctý ze 147 jachtařů).

Dnes se ještě zastavíme u izraelské prvoligové kopané na na plaveckém šampionátu ve Štětíně.

1. Fotbalová liga

Pondělní (12. 12. 2011) dohrávkou mezi Kirjat Šmonou a dosud vedoucím Hapoelem Tel Aviv skončila první polovina základní části nejvyšší soutěže, tedy patnácté kolo z třiceti. Samotná dohrávka byla velkým magnetem, neboť mohla rozhodnout, kdo bude v polovině základní části v čele tabulky. A rozhodla. Stačil k tomu jediný gól utkání – do sítě telavivského Hapoelu.

Ten byl od 10. kola v čele průběžného pořadí. Před zmíněnou dohrávkou měl 30 bodů, stejně jako FC Ašdod na druhém místě, kam ho posunulo horší skóre. Kirjat Šmona měla bodů dvacet devět. Pak její útočník Barak Badaš překonal telavivského brankáře, a protože to byl jediný gól zápasu, posadila se Kirjat Šmona na prvoligový trůn - minimálně do příštího kola.

Ovšem větším překvapením, a pro mnohé zklamáním, je postavení dalších dvou týmů v tabulce. Těch, které hrají Evropskou ligu UEFA. Obhájce titulu Maccabi Haifa je po patnácti kolech mezi šestnácti prvoligovými týmy osmý a Maccabi TA devátý. Po pravdě, žádná sláva.

Krátký bazén

Závěrem na skok do Štětína, kde se v druhé polovině minulého týdne (8. až 11. 12. 2011) konalo mistrovství Evropy v plavání v 25metrovém bazénu. Izrael obeslal tento podnik dvěma plavkyněmi a jedenácti plavci.

Zaznamenali jsme deset postupů do finále, půl tuctu nových národních rekordů (z toho jeden s otazníkem – viz níže) a hlavně – dvě bronzové medaile. Zasloužil se o ně Gal Nevo v polohovém závodě na 200 a 400 metrů. Na medailové tabuli zaujal Izrael se dvěma třetími finálovými místy osmnáctou pozici před ČR (1x bronz Baumrtové na 50 m znak) a Irskem. Slovensko na medailové listině mezi 38 státy nefiguruje.

Za zmínku také stojí 4. místo Imit Avriové v závodě na 50 metrů motýlek. Od zisku bronzu ji dělilo 85 setin sekundy!

Statická nesrovnalost

A ještě k onomu rekordu s otazníkem. Měl ho vytvořit Gal Nevo ve finále polohového závodu na 200 metrů. Jeho hodnota: 1:54,87 min. Takto o tom psala izraelská internetová média Ynetnews.com a Jpost.com.

Jenomže: na ME v krátkém bazénu v Istanbulu v prosinci 2009 skončil Gal Nevo ve finále polohového závodu na 200 m na pátém místě - a pozor: oficiální záznam šampionátu uvádí čas 1:54,17 min, tedy o 70 setin sekundy rychlejší než nyní ve Štětíně. Údaj  z Istanbulu jsem dosud vnímal - a osobně i nadále vnímám - jako platný národní izraelský rekord na této trati v krátkém bazénu.  Jde o nesrovnalost, kterou nechávám otevřenou …

Lubomír Stejskal l Dec 16, 2011 00:00 l Tlač l