SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Bez peňazí sa reprezentovať nedá

S Danielom Kuzminom (25), rodákom z Kamčatky, som sa stretol v jednej z bratislavských kaviarní. Daniel žije od roku 1998 na Slovensku a okrem toho, že trénuje v ŠKP Banská Bystrica, reprezentuje Izrael v behoch na lyžiach.

 

Daniel, ako ste sa dostali k izraelskej reprezentácii?
Moja sestra žije v Izraeli dlhšie ako ja a ona ma prihlásila do lyžiarskeho zväzu Izraela. Ja som spravil aliju v roku 2001 (prisťahovanie do štátu Izrael). Odvtedy som reprezentantom.

Akými výsledkami sa môžete pochváliť?
V roku 1994 som sa stal profesionálom a zúčastňujem sa všetkých pretekov, ktoré sú finančne dostupné. Na Európskom poháre v behoch na dlhé trate som skončil štvrtý. Vyhral som maratón Merino Masters na Novom Zélande v roku 1998. Na Svetovom pohári na dlhé trate (Worldlopped Cup 99) som skončil siedmy. Na tohotoročnej Bielej stope som skončil štvrtý. Na Majstrovstvách sveta, ktoré sa nedávno skončili vo Val di Fiemme, som na 30km skončil šesťdesiaty a v šprinte šesťdesiaty prvý.

Vidím, že tých účastí je pomerne dosť. Akým spôsobom si financujete účasť na pretekoch?
Izraelská federácia mi dáva 4000 euro ročne. Táto suma ale nepokrýva skoro vôbec nič a väčšinu poplatkov si financujem sám alebo hľadám sponzorov. Zoberte si vášho reprezentanta Bátoryho, na rok dostane vyše milión korún. Často sa mi stáva, že aj vosky si kupujem sám a takisto si aj lyže sám voskujem. Bohužiaľ aj tých 4000 euro dostanem niekedy až po sezóne.

To musí byť dosť zložité takto fungovať. Izraelská federácia nemá záujem podporovať lyžovanie alebo je to hlavne problém nedostatku financií?
Je to veľmi zložité. Na preteky jazdím sám, alebo len s manažérkou, pretože môj tréner je v Rusku a väčšinu závodov absolvujem len s papierom, kde mám od otca – trénera inštrukcie. Našťastie o lyžiarske vybavenie mám postarané, paradoxne ma sponzorujú nemecké firmy. Izraelský telovýchovný zväz veľmi nepodporuje lyžiarov, akoby ani nebol záujem o reprezentáciu. Mnoho ruských židovských športovcov sa vrátilo naspäť do Ruska práve kvôli nedostatočnej finančnej podpore.

Ako trénujete a čo robíte v lete?
Som reprezentantom Izraela a preto musím istý čas tráviť práve tam. Nemám rád leto a teplo, takže hlavnou športovou náplňou je veslovanie na jazere Kineret a tu na Slovensku trénujem každý deň dokým je sneh. Rád by som strávil letnú prípravu tak ako ostatní vrcholoví lyžiari niekde na severe, ale to je opäť otázka financií, ktoré nemám.

Skúšali ste hľadať podporu aj u židovských obcí na Slovensku?
Áno, snažil som sa. Oslovil som predsedu banskobystrickej obce, ale bohužiaľ bez odozvy. Mám pocit, že si Židia prestali pomáhať.

Čo bude teraz ďalej? Kde je váš domov?
V súčasnosti neuvažujem nad ďalekou budúcnosťou. Chcem lyžovať. Na Slovensku sa mi páči a pokiaľ trénujem, chcem žiť tu. V Izraeli je veľmi teplo a podmienky tam sú pre lyžovanie úplne nevhodné. Nemám ani regulárny izraelský pas, pretože podmienkou je ročné pôsobenie v Svätej zemi a to sa s reprezentáciou akosi vylučuje.

A čo na záver?
Viete, štát Izrael chce, aby som reprezentoval, ale bez peňazí sa tento šport robiť nedá a ani poriadne výsledky sa bez kvalitnej prípravy nedostavia. Pohybujem sa v začarovanom kruhu, ale dokým ma to baví, lyžovať neprestanem.

Zhováral sa
Michael Szatmary

by Michael Szatmary l Apr 30, 2003 2:18 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or