SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

BBC uviedla Jeruzalem ako hlavné mesto Palestíny

BBC uviedla Jeruzalem ako hlavné mesto Palestíny

Na stránke OH televízie nie je medzi informáciami o Izraeli uvedené žiadne hlavné mesto, kým pri Palestíne  uviedli ako hlavné mesto Východný Jeruzalem.

 

Vzťahy medzi izraelskou vládou a BBC nikdy neboli zvlášť dobré. Jej dopisovatelia a redaktori sa často vyjadrujú kriticky ohľadom izraelskej politiky. Ich názory a články rozhnevali už nejedného izraelského predsedu vlády, ministrov a hovorcov. Oficiálne stanovisko Izraela na margo BBC je, že v jej správach o Izraeli chýba vyváženosť a prevláda negatívny postoj.

 

V posledných dňoch sa objavil vo vzťahu britskej vysielacej spoločnosti a Izraela nový zdroj napätia – internetová stránka, ktorú BBC spustilo pri príležitosti blížiacich sa Olympijských hier 2012. Na stránke nájdeme profil každej zúčastnenej krajiny aj so základnými informáciami o športovcoch, minulých úspechoch a niekoľko základných faktov o krajinách samotných, napríklad rozlohu, počet obyvateľov a hlavné mesto.

 

Úrad izraelského premiéra obdržal množstvo sťažností na stránku BBC týkajúcu sa Izraela, keďže na nej nebolo uvedené žiadne hlavné mesto. Prekvapenie úradníkov a samotného premiéra bolo o to väčšie, keď zistili, že na stránke Palestíny je uvedené v kolónke „hlavné mesto“ Východný Jeruzalem. V reakcii na nekorektné údaje uvedené na stránke BBC sa rozhodol poradca premiéra pre zahraničnú tlač a vzťahy s verejnosťou Mark Regev odoslať riaditeľovi vysielacej spoločnosti BBC v Izraeli list, v ktorom sa píše, že „je sklamaný diskriminačným rozhodnutím BBC voči Izraelu na ich stránke k Olympijským hrám“.

 

 

Regev ďalej napísal, že „každá krajina (dokonca aj autonómne oblasti), ktorá sa zúčastňuje Olympijských hier 2012 v Londýne má na stránke uvedené hlavné mesto, len Izrael nie. Jeruzalem je hlavné mesto Izraelského štátu a preto by sme chceli úctivo požiadať o okamžitú nápravu v tejto veci.“ Ako súčasť kampane na opravu údajov na stránke BBC sa Úrad izraelského premiéra rozhodol založiť na sociálnej sieti Facebook stránku, aby získal podporu verejnosti a mohol vyvinúť lepší tlak na britskú vysielaciu spoločnosť BBC.

 

Aktualizácia: Vo štvrtok 19.7 podvečer prišlo na Olympijskej stránke BBC k zmene. Na profilovej stránke Izraela je uvedený ako „sídlo vlády“ Jeruzalem a pri Palestíne je zase „predpokladaným sídlom vlády“ Východný Jeruzalem. Pri ostatných krajinách je použitý anglický výraz „capital“, teda „hlavné mesto“.


Peter Godovic l Júl 20, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo