SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

BBC uviedla Jeruzalem ako hlavné mesto Palestíny

BBC uviedla Jeruzalem ako hlavné mesto Palestíny

Na stránke OH televízie nie je medzi informáciami o Izraeli uvedené žiadne hlavné mesto, kým pri Palestíne  uviedli ako hlavné mesto Východný Jeruzalem.

 

Vzťahy medzi izraelskou vládou a BBC nikdy neboli zvlášť dobré. Jej dopisovatelia a redaktori sa často vyjadrujú kriticky ohľadom izraelskej politiky. Ich názory a články rozhnevali už nejedného izraelského predsedu vlády, ministrov a hovorcov. Oficiálne stanovisko Izraela na margo BBC je, že v jej správach o Izraeli chýba vyváženosť a prevláda negatívny postoj.

 

V posledných dňoch sa objavil vo vzťahu britskej vysielacej spoločnosti a Izraela nový zdroj napätia – internetová stránka, ktorú BBC spustilo pri príležitosti blížiacich sa Olympijských hier 2012. Na stránke nájdeme profil každej zúčastnenej krajiny aj so základnými informáciami o športovcoch, minulých úspechoch a niekoľko základných faktov o krajinách samotných, napríklad rozlohu, počet obyvateľov a hlavné mesto.

 

Úrad izraelského premiéra obdržal množstvo sťažností na stránku BBC týkajúcu sa Izraela, keďže na nej nebolo uvedené žiadne hlavné mesto. Prekvapenie úradníkov a samotného premiéra bolo o to väčšie, keď zistili, že na stránke Palestíny je uvedené v kolónke „hlavné mesto“ Východný Jeruzalem. V reakcii na nekorektné údaje uvedené na stránke BBC sa rozhodol poradca premiéra pre zahraničnú tlač a vzťahy s verejnosťou Mark Regev odoslať riaditeľovi vysielacej spoločnosti BBC v Izraeli list, v ktorom sa píše, že „je sklamaný diskriminačným rozhodnutím BBC voči Izraelu na ich stránke k Olympijským hrám“.

 

 

Regev ďalej napísal, že „každá krajina (dokonca aj autonómne oblasti), ktorá sa zúčastňuje Olympijských hier 2012 v Londýne má na stránke uvedené hlavné mesto, len Izrael nie. Jeruzalem je hlavné mesto Izraelského štátu a preto by sme chceli úctivo požiadať o okamžitú nápravu v tejto veci.“ Ako súčasť kampane na opravu údajov na stránke BBC sa Úrad izraelského premiéra rozhodol založiť na sociálnej sieti Facebook stránku, aby získal podporu verejnosti a mohol vyvinúť lepší tlak na britskú vysielaciu spoločnosť BBC.

 

Aktualizácia: Vo štvrtok 19.7 podvečer prišlo na Olympijskej stránke BBC k zmene. Na profilovej stránke Izraela je uvedený ako „sídlo vlády“ Jeruzalem a pri Palestíne je zase „predpokladaným sídlom vlády“ Východný Jeruzalem. Pri ostatných krajinách je použitý anglický výraz „capital“, teda „hlavné mesto“.


by Peter Godovic l Jul 20, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or