SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Bamba – oficiálny olympijský maskot Izraela

Bamba – oficiálny olympijský maskot Izraela

Izraelská olympijská komisia vybrala kreslené batoľa z obalu obľúbenej maškrty ako oficiálny symbol izraelského tímu na olympijských hrách v Londýne.

 

Už toto leto sa izraelská reprezentácia pripojí k množstvu športovcom celého sveta pri zahájení letnej olympiády hrdo kráčala pod izraelskou štátnou zástavou. Ale tento krát by okrem zástavy mala výprava vraj niesť aj ďalší symbol krajiny – malé bacuľaté bábo Bamba. Kreslené batoľa zdobí obal obľúbenej maškrty z arašidového masla. Bábätko Bamba vybrali ako oficiálny symbol izraelského tímu na olympiáde v Londýne. Výberová komisia odmietla zverejniť sumu, ktorú zaplatil výrobca maškrty Osem, za túto česť.

 

Letné olympijské hry 2012 v Londýne budú prvými hrami, na ktorých izraelskí športovci ponesú okrem zástavy aj komerčný symbol. „Už celé desaťročia je Bamba Baby obľúbenou postavičkou, ktorá sa stala súčasťou života každého rodiča a dieťaťa v Izraeli. Je neoddeliteľnou súčasťou identity tejto krajiny,“ napísal vo svojom vyhlásení Efraim Zinger, generálny tajomník Olympijskej komisie. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli vybrať práve postavičku bábätka ako oficiálny symbol izraelskej výpravy na Olympijských hrách v Londýne.“

 

O tom, že toto bucľaté bábo Bamba Baby je obľúbenou postavičkou mnohých, niet žiadnych pochýb, ale považuje ho izraelská verejnosť aj za symbol hodný reprezentácie krajiny na udalosti, ktorú sledujú milióny ľudí na celom svete? Počas minulého leta, keď celý Izrael bojoval proti vysokým nákladom na život, bola firma Osem jednou z tých, ktorú obyvatelia bojkotovali pre jej vysoké ceny.

 

Verejný tlak na zmenu?

Výber symbolu pre olympijskú výpravu nebolo rozhodnutím vlády, keďže Olympijská komisia funguje nezávisle od štátu. Akýkoľvek zásah vlády do riadenia Komisie by mohlo znamenať vylúčenie izraelského tímu z účasti na hrách. „Len negatívna reakcia a tlak zo strany verejnosti by mohli pomôcť v zmene rozhodnutia členov Komisie,“ uviedol pre médiá zdroj z vládneho prostredia.

 

Expert na reklamu sa vyjadril, že „Bamba je značka, ktorá patrí k Izraelu, ako Coca-Cola k Amerike. Ale ako oficiálny symbol izraelskej výpravy? To je hrozivá predstava. Prekročí sa tým istá hranica. Čo príde potom? Chrumky Bissli namiesto zástavy?“ Komisia je naopak so svojim výberom nadmieru spokojná: „Nie, nemôžeme vám prezradiť, koľko nám Osem zaplatil, ale toto nie je záležitosť peňazí,“ informovala hovorkyňa Komisie, Brurya Bigman. „Ide nám o komerčnú spoluprácu a masívnu reklamnú kampaň.“

 

Bigman poznamenala, že sponzorské dary sú pre olympijskú výpravu životne dôležité. „Podporuje nás napríklad spoločnosť Telma, ktorej cereálie sú oficiálnymi raňajkami Olympijskej komisie,“ uviedla. „Reklama a šport, šport a podnikanie fungujú ruka v ruke už veľmi dlho. Obchodné spoločnosti si uvedomujú, že toto je cesta, ako podporiť šport.“

 

Ministerka pre kultúru a šport Limor Livnat vyzvala Olympijskú komisiu Izraela, aby svoj výber ešte zvážila: „Ministerstvo nemôže ovplyvňovať rozhodnutia Komisie, ale negatívny ohlas v spoločnosti je znamením, že ľudia nie sú spokojní s tým, aby ich krajinu reprezentovala komerčná značka.“ Kreslená postavička pred začatím olympiády prejde ešte úpravami.

 

poznámka redakcie: Bamba sú vlastne slovenské kukuričné chrumky, ktoré sa u nás výrabajú asi 40 rokov :)

 


by Doron Keshet l Mar 19, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or