SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

B. Fischer bude azylantom v Srbsku

"Výkonnejší ako Pentagon“, písalo sa o ňom v Amerike v časoch jeho najväčšej šachovej slávy. Potom si však Bobby Fischer vlasť pohneval a musel sa skrývať v zahraničí.

 

Fischer sa v pätnástich rokoch stal najmladším veľmajstrom histórie. V roku 1972 zlomil nadvládu sovietskych šachistov, v Reykjavíku zdolal Spasského a ako prvý americký rodák sa stal šachovým majstrom sveta. „Nikto neurobil pre Ameriku to, čo ja jednou rukou,“ vyhlásil sebavedome. O rok dosiahol absolútny ELO rating - 2785. Potom však príliš šachoval v zákulisí a diktoval si podmienky. V roku 1975 mu titul odňali.
Svojrázny Fischer sa na šachovú scénu vrátil v deväťde-siatomdruhom. Prijal ponuku zohrať repete súboja storočia uprostred balkánskej krízy a v Juhoslávii, na ktorú svet uvalil embargo. Od americkej vlády dostal výhražný list. Na tlačovej besede pred belehradským zápasom vytiahol list z aktovky a opľuval ho. „To je moja odpoveď,“ povedal Fischer.
Za zápas získal 3,35 milióna dolárov a stratil sa. Pohyboval sa vo viacerých krajinách, vrátane Japonska, Filipín (s priateľkou Mijoko Vataiovou má dcéru), ale aj Maďarska. „Amerika je úplne pod kontrolou Židov,“ vy-hlásil v máji 1999 v rozhovore pre filipínsky rozhlas. Najšokujúcejší výrok z úst muža, ktorého matka mala židovský pôvod, však v tom istom rádiu zaznel po 11. septembri 2001. „To je veľkolepá správa,“ vyhlásil a dodal: „Je to štart novej éry, keď dôjde k vojenskému prevratu a tisíce židovských vodcov popravia. Do Ameriky sa vrátim po páde sionistickej diktatúry.“
„Šachový veľmajster Bobby Fischer si spomedzi piatich krajín, ktoré mu Japonsko ponúklo na deportáciu, zvolil Srbsko a Čiernu Horu (SČH)“, uviedol predseda Šachového zväzu SČH Božidar Ivanovič. Mohlo by sa tak stať, že bývalý majster sveta bude unikať pred americkou justíciou práve v krajine, v ktorej údajne porušil medzinárodné právo. Americké úrady obviňujú Fischera z porušenia sankcií OSN voči bývalej Juhoslávii, lebo začiatkom deväťdesiatych rokov odohral na čiernohorskom ostrove Sveti Stefan šachový zápas s ruským veľmajstrom Borisom Spasským. Bobby veľmi neváhal a rozhodol sa pre SČH.

Jonathan Marx

by Michael Szatmary l Aug 17, 2004 6:55 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or