SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zvonárska ul. ako za Slovenského štátu

Zvonárska ul. ako za Slovenského štátu

Do obdobia vojnového Slovenského štátu dnes prenesie návštevníkov interaktívna výstava na Zvonárskej ulici v Košiciach.

 

Z dobových fotografií, dobovej tlače a rekvizít bude vyskladaných 12 stanovíšť. Študenti histórie z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) budú v rámci nich ako komentátori interpretovať inštalované pramene a odpovedať záujemcom na otázky.


Katedra histórie FF UPJŠ pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom takto pripomenie smutné udalosti, ktoré poznačili dejiny Európy v rokoch 1933 – 1945. "Témy ako fašizmus, Slovenský štát či holokaust sú citlivé a vo vzdelávacom procese často nesprávne uchopené, čo spôsobuje predovšetkým u mladej generácie nezáujem, necitlivosť, nulovú senzibilitu na spoločenské dianie, dokonca orientáciu na extrémistické politické strany a hnutia. My, učitelia katedry histórie a študenti - budúci učitelia dejepisu, by sme kolegom zo základných a stredných škôl s týmito témami radi pomohli a odbremenili ich aspoň v malej miere od náročnej každodennej práce," uviedla Alžbeta Bojková, didaktička pôsobiaca na katedre.


Zvonárska ulica sa tak od 10. do 17.00 h premení na ulicu zo 40. rokov 20. storočia. Návštevníci budú môcť zažiť vtedajšiu atmosféru bežného dňa, ale aj ponurý osud židovského obyvateľstva odohrávajúci sa paralelne v synagóge priamo pred korzujúcou sa verejnosťou. Podujatie s názvom Kto bude ďalší? má na príklade historických udalostí poukázať na základné prejavy extrémizmu v spoločensko-politickom živote. Hlavným cieľom je podľa Bojkovej rozvoj kritického myslenia u mladých ľudí, ktorí prostredníctvom pripravených aktivít zistia, že niektoré z uvedených prejavov sú v našej spoločnosti prítomné aj dnes.


by Emil Vojtánek l May 5, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or