SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zomrel spevák Petr Muk a s ním kus mojej mladosti

Zomrel spevák Petr Muk a s ním kus mojej mladosti

Môže so mnou ktokoľvek nesúhlasiť, podľa mňa tento chlapec urobil pre pochopenie židovstva viac ako mnohí historici, filozofi, či predstavitelia židovských obcí. Priznával síce, že časť z toho bol imidž a snaha odlíšiť sa od iných, ale bola v tom najmä úprimná viera v judaizmus.

 

Neostalo len pri nosení kipy na koncertoch. Muk sa snažil konvertovať. Pomáhala mu vtedy americká ortodoxná rodina Kaufmanovcov, žijúca v Bratislave. Zoznámili sme sa na jednom z mnohých koncertov Oceánu v Dome odborov. Odvtedy sem jazdil každý víkend. Vyzdvihol som ho v Kyjeve a spolu sme kráčali na Americké námestie ku Kaufmanovcom. Tam trávil šábes a viedol dlhé debaty. Keďže nevedel po anglicky, tlmočil som. Temnou nocou som ho potom vždy odprevadil naspäť. Hnevalo ho, že kipy nosia aj dievčatá, ale ovplyvniť to nevedel a možno ani nechcel.


Petr bol na Slovensku začiatkom deväťdesiatych rokov väčšou hviezdou ako v Česku. On aj ostatní členovia Oceánu a neskôr Shalomu tu mali obrovskú základňu fanúšikov a koncerty boli vždy vypredané. Nechýbal som ani na jednom a vždy som mal šťastie byť aj v zákulisí. Muk mi povedal: Michale, Bratislava pro mne, to jsi ty. Po rokoch ho obe kapely prestali baviť a chcel vystupovať sólo.

 

Imidž judaizmu sa tiež vyčerpal. Menej chodil do Bratislavy, no na niektoré zvyky, kóšer jedlo, kupovanie kníh so židovskou tématikou, nezabudol. Ak mal cestu okolo, vždy zavolal. Asi pred šiestimi rokmi, už vychádzal Delet, sme sa stretli v krčme. Hovorím mu: Peťo začal som vydávať židovské noviny a chcem urobiť s tebou rozhovor. On na to: To né, já to mám všechno uvnitř. Vypol som teda diktafón a pili sme do rána.


Z Petra sa stala muzikálová komerčná hviezda, sólové albumy mi už veľa nehovorili. Štyri dni pred jeho smrťou som si vložil do auta CD s najväčšími hitmi Oceánu a počúval ich nonstop dokola. Je mi jedno, či jeho smrť bola náhoda alebo nie. Petr mal problémy dlhé roky, ale nezaťažoval nimi priateľov a všade kam prišiel, priniesol svetlo a radosť a také sa už nikdy nebude opakovať. Je mi z toho stále nějak blbě a moc smutno, Petře, že už tady nejsi.by Michael Szatmary l Jun 8, 2010 11:17 PM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or