SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zmeny vo financovaní cirkví

Zmeny vo financovaní cirkví

Ministerstvo kultúry predstaví zmenu financovania cirkví už koncom januára. Teda aj napriek sľubu vlády, že najprv o téme otvorí celospoločenskú diskusiu.

 

 

Expertná komisia na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností sa stretávala vlani od konca júna a podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) sa na nej diskutovalo aj o konkrétnych predstavách nového systému financovania, napríklad cez asignáciu. Podľa štatútu komisie má expertná komisia zasadať podľa potreby, najmenej raz za polrok. Posledné zasadnutie sa konalo 7. decembra 2011. O výsledkoch jej práce bude minister informovať po stretnutí s predstaviteľmi cirkví. To by sa malo uskutočniť v závere tohto mesiaca.


Komisia vznikla na základe dohody ministra kultúry Daniela Krajcera a predstaviteľov registrovaných cirkví a náboženských spoločností na stretnutí na hrade Červený Kameň 24. februára 2011. Expertná komisia mala trinásť členov. Ministerstvo kultúry, Konferencia biskupov Slovenska, Ekumenická rada cirkví do nej nominovali po štyroch členov, Ústredný zväz židovských náboženských obcí jedného člena.


Štát cez rozpočtovú kapitolu ministerstva kultúry dáva ročne na financovanie cirkví a náboženských spoločností približne 37 miliónov eur. Z rozpočtovaných prostriedkov sa financujú platy a poistné duchovných, čiastočne prevádzka ústredí cirkví a náboženských spoločností a prevádzka charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov).


Michael Szatmary l Jan 23, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo