SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Žilinskú synagógu bude skúmať robot

Žilinskú synagógu bude skúmať robot

Systém dier a vzduchových kanálov v stenách a podlahách Behrensovej synagógy v Žiline začali skúmať pomocou robotického minivozidla.

 

To vyvinuli študenti z jedného trenčianskeho občianskeho združenia. Iniciátor projektu rekonštrukcie synagógy na kunsthalle a riaditeľ žilinského OZ Truc sphérique Marek Adamov uviedol, že podzemné chodby a tunely pravdepodobne využívali ako systém vykurovania prípadne vetrania. „Snažíme sa zistiť, kadiaľ podzemné chodby alebo tunely, postavené v roku 1931, vedú. Pri pamiatkových výskumoch sme objavili dutiny v stenách.

 

Steny sú z veľkej miery duté a pokračuje to do podzemia. Keď aj s pomocou tohto robota nakreslíme mapu, budeme schopní urobiť virtuálny model. A zistiť, či by sa vykurovanie a vetranie nedali obnoviť ako technická pamiatka, ktorá by slúžila pôvodnej funkcii. Nezachovala sa žiadna dokumentácia od architekta Behrensa z obdobia stavby, takže sú to len domnienky. Ale porovnávaním s podobnými stavbami v zahraničí to môže byť pravda,” povedal Adamov.


Pásové robotické minivozidlo TATRARUV-250 je podľa Lukáša Horáka z OZ Centrum technického vzdelávania vyvinuté na prieskum nedostupných alebo nebezpečných priestorov pre človeka. „Váži 80 kilogramov a dokáže potiahnuť odbrzdenú dodávku. Dostane sa na nedostupné miesta, dokáže preraziť tenkú stenu alebo prekážku, ktorá bráni v prístupe a zdolať ťažšie terény. Má špeciálnu kameru, ktorá sníma aj v noci alebo v šere. Je tam špeciálna optika, takže máme široký záber a dokáže nahrávať video, ktoré premieta na displeji,” uviedol Horák.

 


Na rekonštrukcii synagógy spolupracuje so žilinským OZ Truc sphérique aj Stavebná fakulta (SF) Žilinskej univerzity (ŽU). „Možnosť realizovať rôzne formy rekonštrukčných prác či výskumných aktivít je pre nás výzvou. Je to samozrejme viac pre doktorandov so zameraním na pozemné staviteľstvo. Ale aj záležitosť nových prístrojov a zariadení, ktoré Stavebná fakulta získala v rámci štrukturálnych fondov a ktoré môžeme takto vyskúšať,” dodal dekan SF ŽU Jozef Vičan. Rekonštrukcia Behrensovej Novej synagógy na kunsthalle sa začala od roku 2012.

 

Pamiatku symbolicky prenajala OZ Truc sphérique Židovská náboženská obec v Žiline na 30 rokov. „Okrem vybúrania všetkých neskorších prestavieb v interiéri je cieľom výskum a príprava kompletného projektu obnovy a revitalizácie v podobe umeleckej inštitúcie. V pláne na rok 2013 je nová strecha, rekonštrukcia pôvodných okien a dverí, ako aj prvé reštaurátorské práce v kupole synagógy,“ uzatvoril Adamov.


by J.D. l Mar 14, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or