SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovský svet medzi dvoma vojnami v zrkadle dobovej židovskej tlače

Fenomén dejín židovskej žurnalistiky na Slovensku je len málo prebádanou oblasťou a k tejto téme dodnes prakticky neexistuje literatúra, ktorá by sa problematikou komplexnejšie zaoberala.

 

V období medzi dvomi svetovými vojnami vychádzalo na Slovensku v nemeckom jazyku niekoľko židovských týždenníkov. Práve nemecky či hebrejsky písané periodiká, vychádzajúce na Slovensku, mali medzinárodný dosah - pravidelných čitateľov mali v Rakúsku, Nemecku, Budapešti, Amerike aj v Palestíne. Vo svete mali skvelú povesť, čo potvrdzovali pozitívne ohlasy od čitateľov z celého sveta.
Jednotlivé čísla časopisov Jüdisches Familienblatt (1926-1933), Allgemeine Jüdische Zeitung (1933-1938), Jüdische Presse (1920-1937), Jüdische Nachrichten (1931-1938) a Der Jüdische Herold (1924-1938) sú priamymi svedkami svojej doby a súčasníkovi poskytujú jedinečnú príležitosť vrátiť sa o osem desaťročí v čase a pochopiť každodenný svet, problémy a spôsob uvažovania príslušníkov židovskej komunity medzi rokmi 1918 až 1938 na Slovensku. To, ako židovskí autori na stránkach svojich periodík vnímali ľudí a svet, bude témou pripravovanej knihy, venovanej práve tomuto zaujímavému a málo preskúmanému fenoménu. Pre zaujímavosť prinášame ukážku jazyka dobového bulvárneho spravodajstva.
Správu pod titulkom „Zradný syrový papier“ priniesol ortodoxný týždenník Der Jüdische Herold v druhom čísle svojho prvého ročníka (1924): „Z Budapešti: Mesto žije zvláštnym prípadom. Mladý muž išiel večer domov z práce. Cestou si ešte kúpil kus syra, zabalený do použitého kancelárskeho papiera. Po príchode z práce si mladík s potešením sadol za rodinný stôl a absolvoval večeru so svojou ženou. Po večeri jej oznámil: Myslel som na teba. Viem, že miluješ syr a tak som ti kúsok priniesol. S týmito slovami jej odovzdal spomínaný balíček. Zatiaľ čo mladá žena krájala syr, manžel sa mechanicky pohrával s kancelárskym papierom. Zrazu na ňom zbadal dievčenské meno svojej manželky! Pri bližšom pozorovaní sa papier ukázal ako prijímací list istej pôrodnice. Muž o svojom objave mlčal a na druhý deň sa vybral na kliniku, aby záležitosť vyšetril. Zistil tam, že jeho manželka rok pred svadbou darovala život dvom chlapcom. Potom požiadal o rozvod.“

Lucia Kollárová,
autorka je publicistka

by Michael Szatmary l Feb 23, 2006 11:33 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or