SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vyznamenanie pre rodáka z D. Kubína

Vyznamenanie pre rodáka z D. Kubína

Zoznam osobností, ktoré získali čestné občianstvo dolnokubínskej samosprávy je po víkende bohatší o ďalšie meno

 

Ocenenie udelili za celoživotný prínos, obohatenie ľudského poznania tvorivými výkonmi a šírenie dobrého mena v zahraničí 87-ročnému rodákovi z Dolného Kubína Tiborovi Spitzovi. Významný chemik, vedec, vynálezca a umelec mal desať rokov, keď podľa vydaných protižidovských zákonov Židia stratili svoj majetok, zamestnanie a nakoniec všetky legálne a ľudské práva.

 

"V roku 1942 začali deportácie, po ktorých bez stopy zmizla jeho rodina i priatelia. Jeho rodičia, Židia, však nacistom neverili a proti deportáciám sa bránili. Keď však na nich prišiel rad, rozhodli sa, že sa budú radšej schovávať v podzemnej diere, ktorú si sami vykopali v horách za Srňacím," uvádza zástupca primátora mesta Dolný Kubín Jozef Šimek. Spitzovci podľa neho žili v lese od septembra 1944 do apríla 1945.


Po vojne ukončil Tibor Spitz strednú školu a šiel študovať chémiu do Prahy. Stal sa z neho úspešný vedecký pracovník, no nezanevrel ani na umenie. Prvým motívom jeho malieb a sôch sa stala vražda skoro všetkých jeho príbuzných. Neskôr maľoval aj rybárov, hudobníkov, krajinky a zátišia. V roku 2002 bolo jeho 35 obrazov vystavených v Harmincovej sieni Slovenského národného múzea v Bratislave.

 

Ďalšie výstavy mal v Galérii Zvolenského zámku, v Poprade, Myjave a Prahe. Informácie o umení Tibora Spitza je možné nájsť v časopisoch a publikáciách v USA, Kanade, Británii, Francúzsku, v Izraeli, na Slovensku a v Česku. Tibor Spitz prežil väčšinu svojho života v Spojených štátoch amerických, v súčasnosti žije blízko mestečka Woodstock pri New Yorku.


by Emil Vojtánek l May 11, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or