SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Výstava o pogrome v Topolčanoch

Výstava o pogrome v Topolčanoch

Návštevníci multimediálneho priestoru Nástupište 1-12 v Topoľčanoch majú poslednú možnosť navštíviť výstavu venovanú obetiam holokaustu.

 

V podchode pod autobusovou stanicou prezentuje umelkyňa Daniela Krajčová svoje videoinštaláciu založenú na spolupôsobení výtvarných elementov a okolitého prostredia. Výtvarníčka ju vytvárala takmer mesiac priamo na stenách topoľčianskeho podchodu, uviedol, Július Krištof z Nástupišťa 1-12. Finisáž projektu, ktorý sa začal21. januára tohto roka, sa uskutoční 14. júna.


Výstava „324“ je osobitým, svojským a moderným pamätníkom obetiam holocaustu v Topoľčanoch. Súčasne je reakciou na následný násilný pogrom na tých, ktorí mali to šťastie prežiť. „Jedno mesto, jedna židovská štvrť, 2799 obetí a 324 priezvisk, to je témou výstavy,“ konštatoval Krištof. Projekt vznikal šesť mesiacov, finančne ho podporilo Ministerstvo kultúry SR. Site specific inštalácia je umiestnená na stenách podchodu pod autobusovou stanicou, na mieste ktorej stála svojho času pôvodná židovská štvrť mesta.

 

Virtuálna reinštalácia projektu "324" v prostredí virtuálnej reality bude v mesiacoch august až november 2012 súčasťou spoločnej exhibície Asking Architecture, Pavilónu Českej a Slovenskej Republiky na 13. Bienále architektúry v Benátkach 2012.


Autorka výstavy Daniela Krajčová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení a dizajnu a Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Svoj talent delí medzi výtvarné umenie a film. Jej tvorba pozostáva z animácie, maľby a inštalácií. Vo filme sa sústreďuje na nelineárne a nenaratívne filmy so sociálnym pozadím, buď s autobiografickým alebo dokumentárnym tónom.


J.D. l Jún 14, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo