SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Výstava o koncentračnom tábore Terezín

Výstava o koncentračnom tábore Terezín

V Múzeu židovskej kultúry v Bratislave otvorili výstavu Rodinný tábor, ktorá dokumentuje osudy väzňov z Terezína do koncentračného tábora Osvienčim.

 

"Snažili sme sa zachytiť osudy väzňov v Terezíne, ich zápas o život, statočnosť matiek detí, snahy o vzburu či vylíčiť osud 15-ročných chlapcov, z ktorých 90 dostalo šancu prežiť. Tiež to, ako sa tábor podieľal na jeho skrášľovaní i zastieracie manévre gestapákov v manipulatívnej propagande," povedal kurátor výstavy Tomáš Fedorovič z Pamätníka Terezín.


Na paneloch je množstvo textových a obrazových dokumentov. Mapa, fotografie objektov a ľudí, plány objektov, kresby, bankovky sa striedajú s kópiami dobovej tlače, korešpondenciou väzňov, úradnými dokumentmi či úmrtnými listami. Možno sa tam dočítať, že z terezínskeho geta v septembri 1943 odviezli transporty do Osvienčimu 3792 väzňov, z nich 3700 bolo z Čiech, a tam ich zavraždili v noci z 8. na 9. marca 1944. Bola to najväčšia hromadná poprava československých občanov počas nacistickej okupácie.


Cez 2. svetovú vojnu bol v Osvienčime v poľskom Hornom Sliezsku vybudovaný najväčší komplex nacistických vyhladzovacích táborov. Jeho súčasťou bol tábor Osvienčim II – Brezinka (nemecky Birkenau), ktorý sa stal smutne známym ako najväčší vyhladzovací tábor, v ktorom zavraždili 1,4 milióna ľudí, z nich 1,1 milióna Židov. Do tohto tábora smerovali transporty z terezínskeho geta.

 

V čase od septembra 1943 do mája 1944 boli terezínski väzni v tzv. rodinnom tábore, ktorý bol pripravovaný pre propagandistické využitie gestapa. Nakoniec sa tak nestalo a aj z neho boli väzni väčšinou zavraždení v plynových komorách. "Výstava má obrovskú hodnotu aj v tom, že ju budeme sprístupňovať žiakom so škôl," povedal riaditeľ MŽK Pavol Mešťan. Pozrieť si ju môžete do 30. októbra.


by Emil Vojtánek l Sep 11, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
19 Reponses to „Výstava o koncentračnom tábore Terezín“

Robert says:

Sep 23, 2015 11:21 PM

pani Zuzana, tak sa vám to asi podarí nakoniec, zatancovať si brušný tanec s arabskou Fatimou v Matici slovenskej. :)))

Robert says:

Sep 23, 2015 11:03 PM

hej katolíci, prečo stanovisko súčasného pápeža je iné ako stanovisko pápeža ktorý vyzval k vojne proti neveriacim a k oslobodeniu svatého hrobu z rúk nevercov, .... myslíte si, že zmeníte neveriacich k viere? služba kristovi neznamená, že budem utierať zadok tomu kto sa nemože zmeniť a stať sa ovečkou v stáde , prvom rade je služba ku kristovi , a až potom k tomu kto sa naozaj dokáže zmeniť, urobte si poriadok v gebulkách ! ten kto je verný v krista je za rovno s kristom a nadobúda schopnosti jeho ducha, liečiť, prorokovať a pod... a vy čo nadobudli ste? aha, zlato v katedrále

Robert says:

Sep 23, 2015 7:08 PM

koki, myslíš že nejakí arabi prestanú byť muslimovia ked im pomožu kresťania? hovno makové.
Kristus každého zmenil, každého kto išiel za ním ako som nižšie napísal tie príklady. A vy čo? vy neviete ani seba zmeniť a pochopiť to ... a nie to ešte arabov.

Robert says:

Sep 23, 2015 7:03 PM

koki, a vieš čo je najsprostejšie? ke´d niekto zneužíva slová kresťanstva, že kresťan musí každému pomocť, .. ano? tak nech prestane muslimka nosiť burku na gebuli, a nech žid prestane chodiť do synagógy. Ved Kristus povedal, že prestante hrešiť, prestante byť tým čím ste, .. ked niekomu pomohol, tak ho aj pokarhal. A ten kto išiel za ním sa zmenil, prestal byt napr. výberca daní, žena prestala byť pouličnou kurvou, ... tak nech prestane byť muslim muslimom !! až potom mu treba pomocť !!
Hrešíte katolíci, hrešíte darebáci !! hlupák pápež, čo nič nevie.

Robert says:

Sep 23, 2015 6:25 PM

koki, toto čo sa deje v eú je ten rozklad národného, celá myšlienka eú je na tom postavená, na multikulturalizme. Rozklad silného národného povedomia, o to im ide. Ako rozložili komunistov a ich systém, tak rozložia tie národné veci, postupne. Ako sa rozložili monarchie tak sa rozloží všetko.
To je tým svetlom z archy zmluvy. Tá rozkladala všetko okolo seba. To je svetlo na najvyššej úrovni, nemýl si ho so slnečným svetlom. To svetlo na najvyššej úrovni sa nedá nám ľudom "zastaviť" . To pochádza z toho "raja" . ... v prírodnej rovine je to tak, že napr. rozloží sa strom, kvet, zviera atd.. proste zanikne .... v prírodnej rovine - to svetlo - sa tak javí , ... vieš je to skor prekliatie ako nejaké vyvolenie nosiť archu. ... nikto sa nezmeníme, budeme taký aký sme, kým nás to svetlo nerozloží a to dokonale..............................................................................................................................
aj preto sa ten kňaz musel rok pripravovať na vstup pred tú archu, a musel mať ochranu, rúcho s protienergiou aby sa nerozložil, a vieš že koľkí tam zarevali, a museli ich mŕtvych vyťahovať lanom z chrámu. lebo tú silu neuniesli. Tak sa hľadal sposob ako to uniesť akože navždy, tak stvorili dokonalejšie rúcho - ochranu aby už nikdy nijaký kňaz pred archou neumrel. ... A možeš sa pozrieť na ten bordel vo svete, ktorý sa tou archou narobil.

Robert says:

Sep 23, 2015 5:32 PM

koki, takto sa to bude viacej radikalizovať, to čo vyviedla eú a merkelka svojim vyjadrením. .... a možno pani Zuzana nám poradí ako na to :) keď otvorí svoj študentský kufor, a z neho vyskočia - černoško a arabko s krásnymi úsmevmi. :))

Robert says:

Sep 23, 2015 3:45 PM

koki, nuž ty si najprv katolík a potom človek :) koki, navrhni vrátenie zlata zo španielskych katedrál stredoamerickým a juhoamerickým potomkom, indiánom. :)

Robert says:

Sep 21, 2015 5:40 PM

koki, raz mi jeden jezuita povedal, že prečo oni jezuiti išli do japonska. Vieš čo mi povedal? že, "išli sme tam preto, lebo každá cesta sa dá prekonať, tak preto sme išli až tam".
To bol prvý kresťanský rád ktorý prišiel do japonska. Ono to vychádza aj z povahy jezuitstva, prekonať prekážky, napr. protestantizmu. Poraziť, prekonať. :)

Robert says:

Sep 21, 2015 5:34 PM

koki, som ti písal, že archu zmluvy - áronova truhla, ... tam boli dvaja anjeli, anjeli zatratenia , tí zatracovali napr. jericho. ... Spielberg vo filme tam dal tých duchov čo lietajú okolo nemcov a potom nemcov žiara spáli. To boli anjeli zatratenia, tak ich presne volali starí hebreji. Tí zabíjali. Ale nikto hebrejom nepovedal, že aj koli tomuto /jericho/ budú zabíjať ich, lebo sú zákony silnejšie . "vyššie ako tí dvaja anjeli ktorí zatratenie sprostredkujú". ... to mágia nepovie, že sa ti to vráti, že ona si cestu vždy nájde aby sa to - kruh uzavrel aj z druhej strany.

Robert says:

Sep 21, 2015 5:19 PM

koki, ježiš sa riadil týmto: každý sa dá nájsť, nikto nieje tak stratený :) .. a preto židom nedal archu zmluvy aby neboli ešte viacej stratení ako sú.

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or