SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Výročie prvého transportu z Popradu

Výročie prvého transportu z Popradu

V nedeľu 25. marca uplynie 70 rokov od vypravenia prvého transportu židovských žien zo Železničnej stanice Poprad do koncentračného tábora Osvienčim.

 

Pri tejto príležitosti práve z tejto stanice v piatok 23. vypravia spomienkový vlak do Osvienčimu. „Je to príležitosť upozorniť mladých ľudí priblížením histórie, filozofickými debatami, umeleckým prejavom na dôsledky toho, čo môže spôsobiť dekadencia spoločnosti, a spraviť memento, ako ďaleko môže spoločnosť dospieť, pokiaľ nebude sledovať etické a morálne princípy,“ priblížila myšlienku spomienkového vlaku hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko  Jana Grešnerová. V rámci projektu budú na stanici v Poprade vystavené pôvodné dobové vagóny, tzv. dobytčáky, spolu s výstavou histórie transportov.


Počas cesty vystúpia vo vlaku historici, filozofi, pamätníci a iní hostia s príspevkami k tejto udalosti. Účastníkmi výpravy sú aj mladí študenti zo Slovenka, pre ktorých je tento projekt určený. „Študenti dostanú možnosť poznať hrôzu, obludnosť udalostí a súvislostí transportov prostredníctvom prednášok a interaktívnych diskusií s pamätníkmi, historikmi a filozofmi,“ vysvetľuje Grešnerová. Zároveň v Osvienčime a Brzezinke budú mať možnosť čo najautentickejšie prežiť atmosféru a udalosti tábora. Cestou tam sa premietnu dokumenty o holokauste.


Vlak pôjde po trase Poprad – Žilina – Zwardoň – Osvienčim a späť, pričom z Popradu štartuje krátko po 06.00 h. „Ešte pred štartom sa uskutoční pri pamätnej tabuli na stanici v Poprade spomienková slávnosť,“ doplnila Grešnerová. Pri príležitosti okrúhleho výročia prvého transportu Židov z Popradu sa okrem toho uskutoční aj ďalšia spomienková slávnosť, v deň výročia, v nedeľu 25. marca opäť pri spomienkovej tabuli na Železničnej stanici v Poprad.e  "O 15.30 h sa budú lásť vence a o 17.00 h bude vernisáž dvoch výstav v Tatranskej galérii. Výstava  Jennyho Stolzenberga Odpusť a nezabudni a výstava Viery Kamenickej Večné otázky,“ priblížil riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.

 

A to nie je všetko. Súčasťou spomienky na prvý transport bude aj 21.3 v Staromestskom klube 10x10 na Školskej ulici v Bratislave o 19tej hodina scénické čítanie hry Ľuby Lesnej o tom, ako nikdy nie je neskoro začať pátrať po koreňoch s názvom Nepriznaná budúcnosť.


Michael Szatmary l Mar 15, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
14 reakcií pre „Výročie prvého transportu z Popradu“

gewitter napísal(a):

Mar 21, 2012 07:50

To nebolo myslené ako urážka Roberto, nie som jediný, ktorý pochybuje o tvojej normálnosti, ale tvojich predkov si naozaj vážim za to, čo urobili. Kiež by som ja na svojich mohol byť hrdý pre to isté.

Robert napísal(a):

Mar 20, 2012 20:08

aha gewitter, ked nemas argumenty tak mas urazky, typicke, co uz s tym . No vidis aj ty mas obcas zmysel pre mikrohistoriu. Mozno pochopis, ale skor myslim, ze nie.

gewitter napísal(a):

Mar 20, 2012 17:14

Je chvályhodné Roberto, že aspoň tvoji predkovia mali - na rozdiel od teba - zdravý rozum.

Robert napísal(a):

Mar 20, 2012 15:56

gewitter, A tvoja rodina pomohla nejakemu zidovi v obdobi 1.slovenskeho statu, myslim, ze nie. Moja ano, a nezistne na rozdiel od niektorych, .... po vojne, az do obdobia pokial dotycny Pán zil nas aj navstevoval, ale toto by si nedovolil ani v sne povedat co si vypotil ty.

KonradFuchs napísal(a):

Mar 19, 2012 21:39

pre gewitter komentár k odškodnenie:
Na druhej strane Slováci sa dnes musia kolektívne ospravedlniť židom za svojich otcov, aj za to, že mnohí z nich schovali židov pred transportmi a dali im kolektívne zo štátneho rozpočtu 850 miliónov na odškodnenie ich predkov. Neviem, koľko ich na Slovensku zahynulo v II. svetovej vojne, ale zjednodušene je to po stotisíc na 50 tisíc mŕtvych a toľko ich nebolo. Zato slovenské obce dostanú na každý hrob Slovákov zahynutých v SNP, ktorých tiež Slovenský štát - 160.- Sk - slovom stošesťdesiat korún (5 €). Veď za to im ani trávu na hrobe nepokosia. Sú mŕtvi židia cennejší ako mŕtvi gójovia?

KonradFuchs napísal(a):

Mar 19, 2012 21:28

pre gewitter
Peniaze pre obete holokaustu použijú aj na cenné papiere
Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR bude môcť použiť peniaze, ktoré sú určené na čiastkové odškodnenie židovských obetí holokaustu na Slovensku, aj na nákup štátnych cenných papierov Slovenskej republiky.

Vyplýva to z Dodatku k Dohode medzi vládou a Ústredným zväzom židovských náboženských obcí o čiastkovom finančnom odškodnení obetí holokaustu v SR, ktorý schválila vláda.
Ešte 30. októbra 2002 bolo poukázaných 850 miliónov korún zo štátnych finančných aktív na osobitný účet Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, ktorý je vedený v Národnej banke Slovenska. Výnosy z účtu každoročne používa Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR na čiastkové finančné odškodnenie obetí holokaustu v SR, na financovanie projektov sociálnych a kultúrnych potrieb židovskej komunity na Slovensku a na finančné zabezpečenie Kancelárie Rady na odškodnenie obetí holokaustu.
Z dôvodu poklesu úrokových sadzieb v NBS klesajú aj výnosy z úrokov, ktoré Ústredný zväz očakával. V záujme zabezpečenia vyšších výnosov preto Zväz navrhol možnosť použitia časti 850 miliónovej istiny, viazanej na obdobie desiatich rokov, na nákup štátnych cenných papierov Slovenskej republiky

gewitter napísal(a):

Mar 19, 2012 19:08

Zaujímalo by ma, či slovensko vôbec nejakým spôsobom odškodnilo židov za masové vraždenie, na ktorom sa aktívne podieľalo medzi prvými. Hanba takému národu.

Charl Wolf napísal(a):

Mar 18, 2012 18:13

Tie komentáre tu píše nejaký postihnutý jedinec? Nerozumiem im a pravdu povediac ani im nechcem rozumieť a ľutujem čas ktorý som venoval ich prečítaniu. Mohol som ísť radšej na toaletu....

KonradFuchs napísal(a):

Mar 18, 2012 12:35

To sa každý rok opakuje to isté, ako za komunizmu, sa opakovalo SNP, kde bojoval aj Váš dedo Juraj Špitzer ako proti Slovenskému štátu a potom ako komunista proti kresťanom. Zobudil sa až niekedy v roku 1960. No ešte bol celkom dobrý. Pretože Profesor Mešťan sa z komunizmu zobudil až v roku 1990. Dovtedy naháňal aj Václava Havla. Bol Pezlárov ideológ a chránenec.

KonradFuchs napísal(a):

Mar 18, 2012 12:30

Vážený pán šéfredaktor Mordechaj Kapusta,
podľa §-u 6 odsek 4 tlačového zákona, ktorý schválila Národná rada Slovenskej republiky A.D. 2008, Vás žiadam o uverejnenie opravy Vášho príspevku v plnom znení, bez hodnotiaceho úsudku a Vašich antisemitských, rasistických a xenofóbnych impertinencií takto:

„Je absolútny nezmysel Vaše tvrdenie, že Kamenec, Kováč, Mešťan, Gyarfášová, Szomolányiová, Kusý, Samson, Hríb a ostatní skvelí novinári a analytici majú v televízii TA3 nejaké exkluzívne právo na komentovanie slovenskej politiky, len preto, že sú členmi Židovskej náboženskej obce v Bratislave a majú za úlohu nenápadne zavádzať Slovákov, aby poslušne pracovali pre našich priaznivcov a anonymného nakladateľa, väčšinového majiteľa akcií TA3, nášho dobrodinca a mysliteľa, ktorý nominuje redaktorov do našej TA3. Na druhej strane Vaše tvrdenie, že okrem šéfredaktora Deletu, som vyhral náhodou aj konkurz na redaktora tejto televízie, je pravdivé. Uvádzam, že televízia TA3 vždy sršala objektivitou a nebude to inak ani v budúcnosti. Vo svojom príspevku ste zámerne nespomenuli, že v ten istý deň, ako spomínate, keď vystúpil v TA3 riaditeľ Židovského múzea Pavel Mešťan, vystúpil aj Ján Čarnogurský – katolík a rusofil. Zneužívate slobodu prejavu pre šírenie extrémizmu, rasizmu a zavádzajúcich informácií. Ale konkrétne. Vraciam sa k Vášmu komentáru relácie TA3 zo dňa 25. marca t.r. k 66. výročiu prvého transportu Židov zo Slovenska. Nehovorte, že Váš údaj 666. výročie bol preklep. My už vieme ako ste to mysleli. Žiadam Vás o okamžitú opravu. Ďalšie Vaše tvrdenie v komentári, že Pavol Mešťan bol obklopený akýmisi papiermi, z ktorých čítal, koľko latrín postavili pre 1000 židovských dievčat, aký bol jedálny lístok po celé tri mesiace – grule, guláš, grule..., kedy ich sústreďovali a pripravovali na odsun z Popradu, vyznieva nielen sarkasticky, ale aj trestuhodne. Pán riaditeľ Židovského múzea v Bratislave chcel svojím vystúpením dokázať, ako sa dôkladne pripravili fašistickí

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo