SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vo Veľkej Ide opravili židovský cintorín

Vo Veľkej Ide opravili židovský cintorín

V obci Veľká Ida v okrese Košice – okolie sa po rokoch podarilo obnoviťžidovský cintorín. O jeho rekonštrukciu sa pričinili i potomkovia miestnych Židov.

 

Podľa starostu obce ich však dlhodobo trápi schátraná židovská synagóga, v ktorej by chceli zriadiť múzeum. "Cintorín je približne 200 rokov starý. Bol v schátranom stave, pred dvoma rokmi sa nám ho podarilo zrekonštruovať. Finančné príspevky na jeho obnovu poskytla Židovská náboženská obec, respektíve Židia zo Spojených štátov amerických i celej Európy. Cintorín sa vyčistil, upravil, urobilo sa tam nové oplotenie. Momentálne je monitorovaný kamerovým systémom," uviedol starosta obce Július Beluscsák.


Sumou 3000 amerických dolárov im pri oprave cintorína pomohol Rabbi Moshe A Vizel z USA, ktorý do obce prišiel, aby si uctil pamiatku svojho starého otca. Schátraná synagóga je tolerančnou stavbou z 80. rokov 18. storočia. Svojmu účelu slúžila až do vypuknutia druhej svetovej vojny. Neskôr v nej bola stolárska dielňa. "Približne v roku 2000 sme ju vypratali. V súčasnosti je prázdna, chátra a je v dezolátnom stave. Pred troma rokmi sme napísali list Ústrednému zväzužidovských náboženských obcí v Slovenskej republike, že keby prispeli nejakým sponzorským darom, tak obec by tam chcela zriadiť múzeum. Dostali sme list, že nám to prenajmú za jedno euro na 99 rokov. Obec však nemá na rekonštrukciu peniaze," vysvetlil Beluscsák s tým, že plánujú osloviť Ministerstvo kultúry SR.


Raz ročne chodia do Veľkej Idy potomkovia Židov, ktorí sú tam pochovaní. "Obec navštevujú i z dôvodu, že na cintoríne je pochovaný významný a vzdelaný rabín 19. storočia Jiccok Eiszik Jen Pinchause a Herman Reichman," vysvetlil Beluscsák.

 

Veľká Ida sa podľa jeho slov preslávila veľkým židovským koncilom, ktorý sa tam konal okolo roku 1848. "Zišli sa tu Židia z celej Európy i Spojených štátov amerických, kde sa mali dohodnúť na určitých pravidlách, hovorili o budúcnosti a takisto mali vtedy stanoviť dátum príchodu Mesiáša. Žiaľ, koncil podľa našich údajov skončil tak, že sa rozišli, pretože sa nedohodli," priblížil Beluscsák.


Ako dodal, po roku 1944 sa väčšina Židov z Veľkej Idy stala obeťou holokaustu. "V súčasnosti žije v našej obci asi päť-šesť rodín, ostatní sa z obce vysťahovali do iných miest na Slovensku alebo do zahraničia," skonštatoval starosta.


by Emil Vojtánek l Jul 11, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Vo Veľkej Ide opravili židovský cintorín“

Trubiroch says:

Jul 11, 2016 11:53 PM

Škoda nedohody. Lebo pochopiteľná je iba posledná časť.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or