SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Seredi už stavajú múzeum holokaustu

V Seredi už stavajú múzeum holokaustu

V priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi začali vo šttvrtok stavebné práce na zriadení Múzea holokaustu.

 

Dokončené by malo byť v októbri tohto roka. Informoval o tom hovorca ministerstva kultúry (MK) Jozef Bednár. Rekonštrukciou prejde päť jednopodlažných barakov, ktoré boli pred časom vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Projekt pripravilo MK v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry. Takmer 2,5 milióna eur na neho získali z Regionálneho operačného programu.


Do zrenovovaných priestorov sa premiestni v súčasnosti jediná expozícia venovaná holokaustu na Slovensku. Výstava s názvom Tragédia slovenských Židov patrí Slovenskému národnému múzeu - Múzeu židovskej kultúry. Momentálne je situovaná v priestoroch synagógy v Nitre.


Okrem toho si návštevníci budú môcť pozrieť ubytovanie zodpovedajúce podmienkam existencie pracovného tábora, pracoviská mužov a žien, ako boli stolárska, betonárska, zámočnícka a krajčírska dielňa. Rovnako tam bude ubytovanie z obdobia koncentračného tábora, ako aj zoznam slovenských obetí holokaustu. Časť priestoru bude venovaná záchrancom Židov.


V jednej z budov vznikne vzdelávacie centrum v oblasti holokaustu s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré bude slúžiť študentom, pedagógom a širokej verejnosti. V areáli je ešte jedna jednopodlažná budova, kde býval Alois Brunner. Je tam aj pivnica, kde sa týrali väzni. V tejto etape budova neprejde rekonštrukciou, keďže na to finančné prostriedky zatiaľ nestačia.


Tábor v Seredi slúžil najskôr ako tranzitné stredisko a pracovný tábor pre slovenských Židov. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa stal aj koncentračným táborom, ktorý viedol nacistický vojnový zločinec Alois Brunner, pravá ruka Adolfa Eichmanna. V tábore dochádzalo k vraždám, mučeniu a znásilňovaniu väzňov. Posledný transport s 360 ľuďmi odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína.


by J.D. l Feb 6, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „V Seredi už stavajú múzeum holokaustu“

Stefan Boci says:

Apr 12, 2019 2:42 PM

Odkaz na môj album: https://www.facebook.com/pg/synagogyacintoriny/photos/?tab=album&album_id=2020345888220253

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or