SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Seredi postavia múzeum holokaustu

V Seredi postavia múzeum holokaustu

Ministerstvo kultúry pripravuje rekonštrukciu piatich chránených objektov bývalého koncentračného tábora v Seredi, v ktorých zriadia Múzeum holokaustu.

 

Rezort hľadá dodávateľa prác v predpokladanej hodnote 2,4 milióna. Súčasťou zákazky bude okrem rekonštrukcie historických barakov aj vybudovanie novej administratívnej budovy. Múzeum holokaustu má pôsobiť ako organizačná zložka Múzea židovskej kultúry, ktoré patrí do štruktúry Slovenského národného múzea.

 

Okrem muzeálnej expozície bude jeho súčasťou aj vzdelávacie centrum určené pre pedagógov, študentov, odbornú a laickú verejnosť. Ministerstvo vznik múzea avizovalo už pred piatimi rokmi, vtedy sa však spoliehalo na financie z eurofondov, ktoré sa nepodarilo získať.


Múzeum návštevníkom priblíži podmienky ubytovania v pracovnom tábore, ktorý sa v objekte nachádzal v rokoch 1941 až 1944, tiež pracoviská väznených mužov a žien ako stolárske, betonárske a zámočnícke dielne a krajčírsku dielňu. Ďalšia časť predstaví podmienky života väznených počas rokov 1944 a 1945, keď bol tábor koncentračným. Riešenie židovskej otázky na Slovensku priblížia exponáty, ktoré po dokončení stavebných prác premiestnia do múzea z Nitry.

 

V objekte bude tiež vyčlenený priestor venovaný tým, ktorí s nasadením vlastného života a života svojich rodín zachraňovali židovských spoluobčanov. Vznikne tu aj pamätník záchrancov. Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. V prvej fáze ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom, väznených v ňom bolo 11 719 Židov.


by Emil Vojtánek l Jul 30, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or